Farmu v Souměři u Tachova jsme poprvé navštívili v létě 2001. V té době jsme prováděli průzkum životních podmínek zvířat na českých kožešinových farmách. Jeden z prvních průzkumů v České republice, ze kterého jsme pořídili důkladnou dokumentaci. Farma v Souměři byla velmi špatně vedena, což životní podmínky zvířat ještě zhoršovalo. Standardy chovu jsou na všech kožešinových farmách na naprosto nevyhovující úrovni a chovaným zvířatům způsobují stres a utrpení. Pokud se k tomu přidá nezodpovědný chovatel, zvířata trpí o to více.
Majitel farmy se choval ke zvířatům velmi krutě. Měl problémy i se soužitím se sousedy
a nezajímal ho dopad jeho provozu na životní prostředí. Z těchto důvodů jsme na něj podali několik podnětů odpovědným orgánům, které několikrát majitele pokutovaly. Nikdy však nepřistoupily k důkladnému řešení problému. Proto jsme se rozhodli zdokumentovat život chovaných zvířat důkladněji. Chtěli jsme mít prokazatelné záznamy o týrání zvířat na této kožešinové farmě. Je potřeba upozornit, že životní podmínky zvířat na farmě v Souměři se nijak dramaticky nelišily od jiných kožešinových farem v ČR.
Náš člověk se nechal v roce 2004 na farmě zaměstnat a po dobu několika týdnů dokumentoval chovatelskou praxi pana Jáchima. Zachytil kruté zacházení se zvířaty i jejich frustraci z nevyhovujících životních podmínek. Pořízené záběry a fotografie jsou dostatečně vypovídající. Zároveň nahlédl pod pokličku průmyslu, který každoročně zabíjí zhruba
75 miliónů zvířat. Jeho nasazení, statečnost a důkladná práce napomohla k uzavření (2009) kožešinové farmy v Souměři. Sepsal výpověď, zachycující nejen život zvířat degradovaných na „kožichy“, ale i osobní pocity. Je to čtení smutné, ale s nadějí, že se ještě v tomto desetiletí dočkáme uzavření všech kožešinových farem v ČR. Za dobu trvání (od roku 2001) kampaně Svobody zvířat Proti srsti byly uzavřeny tři velké kožešinové farmy a desítky menších.
Svoboda zvířat však nečeká se založenýma rukama, ale aktivně zákaz chovu kožešinových zvířat prosazuje – jedná s odpovědnými orgány, přesvědčuje zákonodárce, shromažďuje vědecké důkazy… Její kampaň si klade za cíl i systematicky snižovat prodejnost pravých kožešin. Samozřejmě pokračuje v mapování životních podmínek na českých kožešinových farmách. Naše snažení nepolevuje. Více informací včetně filmového dokumentu naleznete na webu www.protisrsti.cz.