Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Výzva 22 organizací žádá ministra Brabce: Zabraňte rozpadu týmu oddělení CITES!

Tisková zpráva Svobody zvířat, Praha 14. 12. 2020

Organizace zabývající se ochranou zvířat  či životního prostředí dnes předali ministru životního prostředí společnou výzvu. V té ho žádají, aby zabránil rozpadu týmu oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES na České inspekci životního prostředí (dále jen ČIŽP) vedeného Mgr. Pavlou Říhovou. Reagují tak na zveřejněné informace o sérii kroků ředitele ČIŽP, které vyvrcholily hromadným odchodem inspektorů pro dlouhodobé neúnosné pracovní podmínky, které jim znemožňují vykonávat jejich práci.

Autoři výzvy na ministra Richarda Brabce apelují[1], aby “z titulu svých kompetencí neprodleně zasáhl a zabránil rozpadu stávajícího týmu oddělení CITES” a “zasadil se o vytvoření nové, samostatné organizační struktury v rámci MŽP pro tým oddělení CITES, který umožní zachování týmu ve stávajícím složení a za stávajících kompetencí, které budou do budoucna posíleny”.

Autoři výzvy poukazují na fakt, že oddělení CITES vedené Mgr. Pavlou Říhovou se podílelo na odhalení desítek pokusů o ilegální vývozy živých zvířat nebo výrobků z nich, např. operace „Trophy“ – rozkrytí ilegálního obchodu s tygřími produkty v ČR, operace „Rhino“ – černý obchod s rohy nosorožců, operace „Osseus“ – obchod se slonovinou, nosorožčími rohy a tygřími kostmi, Operace „Lora“ – ilegální obchodování s papoušky. Tým oddělení CITES se zásadní měrou podílel i na odhalení nelegálních tygřích jatek v ČR v roce 2018.

Odchodem stávajícího týmu oddělení CITES je ohroženo fungování Stálé zvláštní pracovní skupiny pro CITES, přitom jde o jedinou meziresortní skupinu zabývající se odhalováním obchodu s ohroženými druhy v ČR. Díky úspěšnému boji a vysoce erudované práci tým sklízí mezinárodní ocenění a buduje dobré jméno České republiky.

Výzvu iniciovala organizace na ochranu práv zvířat Svoboda zvířat, která nedávno úspěšně prosadila postupné ukončení drezury divokých druhů zvířat v cirkusech. V rámci kampaně Cirkusy bez zvířat opakovaně poukazovala na problém s množením kočkovitých šelem v České republice. Nedávno také upozornila na to, že Česká republika je v centru nelegálního obchodu s tygry.[2] K výzvě se celkem přidalo 22 organizací na ochranu zvířat nebo životního prostředí.

Podle autorů výzvy jde mj. o ztrátu týmu, jehož úspěšné záchyty pašovaných zvířat pomáhají eliminovat nebezpečí zavlečení mnoha nemocí a zoonóz, kterými pašovaná zvířata trpí. Tím toto oddělení přispívá k ochraně veřejného zdraví a zabránění šíření infekčních a hromadně se vyskytujících onemocnění. Tento aspekt nyní získává na důležitosti i v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19. Dále např. uvádějí “Považujeme proto za zcela legitimní se veřejně ptát, na čí straně stojí stát, kdo z rozpadu týmu oddělení CITES bude mít prospěch a kdo ponese osobní i právní odpovědnost, nebude-li od 1. 1. 2020 v plném rozsahu naplňována role oddělení CITES.

Více informací na www.svobodazvirat.cz
Kontaktní osoby: Anna Bernátková, 737 535 344, anna.bernatkova@svobodazvirat.cz

Poznámky
[1] Výzva ministrovi životního prostředí: zastavte rozpad klíčového týmu oddělení CITES bojujícího proti nelegálnímu obchodu se vzácnými druhy zvířat a rostlin: https://svobodazvirat.cz/vyzva-ministrovi-zivotniho-prostredi:-zastavte-rozpad-klicoveho-tymu-oddeleni-cites-bojujiciho-proti-nelegalnimu-obchodu-se-vzacnymi-druhy-zvirat-a-rostlin
[2] Česko v centru nelegálního obchodu s tygry: https://svobodazvirat.cz/cesko-v-centru-nelegalniho-obchodu-s-tygry/