Každoročně je na celém světě použito pro pokusy nejméně 115 milionů zvířat. Tyto pokusy jsou nejen velmi kruté pro zvířata, ale i značně nebezpečné pro lidi. Z těchto důvodů se Svoboda zvířat staví proti všem typům pokusů na zvířatech.
Spolupracujeme s Evropskou koalicí za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE) a s InterNICHE (Mezinárodní sítí pro humánní vzdělávání).
Oběti krásy
Mnoho lidí si neuvědomuje, že po celém světě stále trpí tisíce zvířat při testování kosmetického zboží a prostředků pro domácnost. Naší vizí je ukončení testování těchto produktů a jejich složek na zvířatech. Svoboda zvířat informuje veřejnost o skutečné ceně kosmetiky a přípravků pro domácnost. Také usilujeme o změnu legislativy. Součástí projektu se věnujeme i tématu testování Botoxu na zvířatech.
Humánní vzdělávání
Někteří studenti se již na střední škole setkávají s pitváním zvířat. Na některých vysokých školách přírodovědného zaměření pak bývají pitevní praktika a pokusy na zvířatech součástí výuky. Používání zvířat usmrcených za účelem pitvy a provádění pokusů na zvířatech však není nutné. Na řadě středních a vysokých škol již byly tyto invazivní metody úspěšně nahrazeny alternativními metodami a studentům se tak dostává kvalitnějšího a komplexnějšího vzdělání. V rámci projektu Humánní vzdělávání Svoboda zvířat spolupracuje se středními a vysokými školami v ČR, pořádá přednášky o alternativních metodách ve vzdělávání a poskytuje školám přímou pomoc s hledáním alternativních metod a jejich zaváděním do praxe. Dále informuje studenty, kteří odmítají provádět pokusy a pitvy, jaká mají práva a jak řešit odmítavý přístup učitelů k této otázce.
Nejbližší příbuzní
V EU je každoročně použito více než 10 000 primátů pro pokusy kvůli jejich genetické podobnosti s lidmi – avšak právě tato podobnost činí jejich utrpení neospravedlnitelné. Primáti jsou inteligentní a společenští tvorové s komplexními potřebami. I přesto jsou však podrobováni mnoha stresujícím a náročným experimentům. Kombinace nejmodernějších vědeckých metod a populačních studií vykazují mnohem spolehlivější výsledky a jsou samozřejmě daleko humánnější než pokusy na primátech.
V tomto projektu Svoboda zvířat usiluje především o změnu české i evropské legislativy tak, aby zakazovala všechny pokusy na primátech.
Více informací:
www.pokusynazviratech.cz, www.netestovanonazviratech.cz, www.eceae.org