Tisková zpráva Svobody zvířat, Praha 11. 6. 2020
Novela zákona, jíž se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, nedávno prošla druhým čtením v Poslanecké sněmovně a míří k závěrečnému hlasování ve třetím čtení. Novela se mj. zabývá divokými (tzv. volně žijícími) druhy zvířat v cirkusech. Během druhého čtení byl načten pozměňovací návrh Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny, který by znamenal konec drezury pro nově narozené jedince všech divokých druhů zvířat. K přísnější regulaci vyzvali poslance a poslankyně ve svém stanovisku odborníci.[1] Jsou to ale hlavně občané, kteří dávají politikům již několik let pravidelně najevo, že chtějí cirkusy bez divokých druhů zvířat.
Podle reprezentativního průzkumu veřejného mínění od agentury Focus ze září roku 2018 je pro změnu legislativy většina české veřejnosti. 74 % respondentů si přeje zamezit využívání všech divokých druhů zvířat v cirkusech. Z toho 39 % respondentů podpořilo zákaz chovu a drezúry divokých (volně žijících) zvířat, dalších 35 % pak zvířat všech. 81 % respondentů se dále domnívá, že zvířata žijící v cirkuse neprožívají srovnatelně hodnotný život jako ostatní příslušníci jejich druhu ve volné přírodě.[2]
Mínění veřejnosti se ukazuje i na opakovaně vysokém počtu podpisů pod výzvami a peticemi, které v rámci kampaně Cirkusy bez zvířat[3] v posledních letech organizuje Svoboda zvířat. Během roku 2018 začalo Ministerstvo zemědělství připravovat novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Svoboda zvířat proto spustila Výzvu ministrovi zemědělství k zavedení přísných podmínek pro chov volně žijících zvířat a k zákazu využívání volně žijících zvířat v cirkusech v ČR.[4] Tuto výzvu podepsalo během tří měsíců přes 16 tisíc lidí. Ministerstvo zemědělství výzvu nevyslyšelo. Proto Svoboda zvířat spustila na jaře 2019 další výzvu – Výzvu za zastavení zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech v ČR, tentokrát adresovanou předsedovi vlády Andreji Babišovi. Tuto výzvu podepsalo během několika měsíců téměř 19 000 lidí.[5] Při předávání podpisů přislíbil premiér podporu pozměňovacímu návrhu, který by postupně využívání divokých druhů zvířat v cirkusech zastavil. Svoboda zvířat však nenechává schválení zákona náhodě a spustila další online výzvu – Výzvu zákonodárcům: Pro cirkusy bez divokých zvířat. V té se občané obrací se svým požadavkem přímo na celý Parlament.[6] Tuto online výzvu podepsalo zatím přes 7 tisíc lidí a počet podpisů stále roste. Kromě výzev organizovala Svoboda zvířat i tištěnou Petici za zákaz chovu a využívání divokých zvířat v cirkusech v ČR, pod kterou se podařilo nashromáždit 27 336 podpisů.
Podepisování petic a výzev není jediná aktivita, jíž občané dávali najevo svůj nesouhlas s využíváním zvířat v cirkusech. V letech 2018-2019 sami občané zorganizovali na 40 protestů před českými cirkusy.
“Jednoho dne jsem začal mít pocit, že my jako lidé, se dokážeme obhájit a říct nahlas, co se nám líbí a co ne, ale že zvířata stejnou možnost nemají. A přestal mlčet a začal ukazovat fakta. Fakta o pravidelném transportu zvířete na lince Aš – Ostrava, drezuru a život zvířat v mini kleci. Nabádal jsem lidi, aby se zamysleli nad tím, zda je přirozené, aby medvěd jezdil na kole a zda je opravdu nutné ukazovat svým dětem zvířata v zajetí. Cirkus je pro mě týrání zvířat a nabídnout lidem možnost se podepsat a vyjádřit podpisem s tímto týráním svůj případný nesouhlas, bylo pro mě to nejmenší, co jsem mohl pro zvířata udělat,” říká Daniel Václavík, který v Opavě aktivně sbíral podpisy pod výše zmíněnou papírovou petici.
Na sociálních sítích také koluje fotokampaň Cirkusy bez zvířat, v rámci níž se lidé fotí s nápisem Chci cirkusy bez zvířat.[7] Větší ochrana zvířat v cirkusech má podporu i řady celebrit. Do boje za ochranu zvířat vyrazili Dewii, blogerka a propagátorka rostlinné stravy, herečka Dominika Býmová, zpěvák kapely Imodium Tomáš Fröde s partnerkou Žanet Vargovou, Maťo ze skupiny John Wolfhooker, zpěvák Pokáč, herečka Andrea Růžičková, zpěvák kapely Rybičky 48 Kuba Ryba se svou ženou Dominikou, herečka Patricie Pagáčová (roz. Solaříková), zpěvák Miro Šmajda, herečka Michaela Tomešová, bubeník kapely Pipes and Pints Lukáš Vincour, zpěvačka Dana Yousifová, herec Jakub Žáček.[8],[9] K fotokampani se připojilo téměř 1000 lidí.
V současnosti zákon zakazuje využívání vybraných druhů divokých (tzv. volně žijících) zvířat v cirkusech, např. primátů či žiraf. Zemědělský výbor ve svém pozměňovacím návrhu kromě omezení drezury u nově narozených jedinců všech divokých druhů zvířat předpokládá také zákaz dalšího rozmnožování a dovážení těchto zvířat ze zahraničí. Kromě toho by cirkusy za pět let musely s divokými druhy zvířat přestat kočovat.
Nevyužívání divokých druhů zvířat v cirkusech je celosvětovým trendem. Jen v Evropě jej postavilo mimo zákon již 15 evropských států, mezi nimi např. Belgie, Estonsko, Norsko, Rakousko nebo Řecko. Vystupování divokých druhů zvířat v cirkusech nedávno výrazně omezilo i Slovensko.
Více informací najdete na: www.cirkusybezzvirat.cz , www.svobodazvirat.cz
Kontaktní osoby: Anna Bernátková, 737 535 344, anna.bernatkova@svobodazvirat.cz
—
[1] Stanovisko České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad: http://vedcihajizvirata.cz
[2] Názory české populace na chov a drezúru zvířat v cirkusech: https://svobodazvirat.app.box.com/s/8xll8bmgbf3yieku66c2i9mvja2dmb91
[3] Webové stránky kampaně Cirkusy bez zvířat: www.cirkusybezzvirat.cz
[4] Tisková zpráva Svobody zvířat: www.cirkusybezzvirat.cz/pro-media-detail/22
[5] Tisková zpráva Svobody zvířat: www.cirkusybezzvirat.cz/pro-media-detail/48
[6] Tisková zpráva Svobody zvířat: www.cirkusybezzvirat.cz/pro-media-detail/51
[7] Fotokampaň Cirkusy bez zvířat: www.facebook.com/pg/cirkusybezzvirat/photos/?tab=album&album_id=205778006250244
[8] Vizuály fotek celebrit ke stažení: www.dropbox.com/sh/7zdywtzdbbp0rgo/AAB1UWMHFqZxWslRDXOljaCNa?dl=0
[9] Citace celebrit: www.dropbox.com/s/pp8o1u0fmiy4j6i/Celebrity%20-%20citace.docx?dl=0