Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Společně za Evropu bez pokusů na zvířatech

“Přišli a odvedli mě z klece. Pevně mě drželi a do tlamy mi strčili něco dlouhého a úzkého. Zatlačili mi to až dozadu do tlamy a pak dolů do krku. Nelíbilo se mi to. Byl jsem vzteky bez sebe, vrčel jsem a chtěl štěkat, ale k ničemu mi to nebylo. Cítil jsem, jak mi to klouže dolů, a začal jsem se dusit. Bylo to hluboko v těle. Věděl jsem, že to není nic dobrého. Pak mi tím začalo téct něco do žaludku. Bylo mi z toho špatně. Přestal jsem mít chuť jíst. Když už jsem někdy něco snědl, hned jsem to zase vyzvracel. Jednou mě z klece odvedli naposledy. Pevně mě přidrželi a oholili mi tlapku. Zakňučel jsem, jak mě do ní píchli jehlou. Něco mi do tlapky začalo téct a já v ní cítil chlad. Najednou jsem byl strašně unavený. Vzpomněl jsem si na vůni matky. Přál jsem si, abych byl zase s ní. A pak už jen černá tma.”

Tohle je osud psa z některé z českých laboratoří. Pokusy na zvířatech se dějí dnes a denně třeba i kousek od vás. Nyní nastal čas to s vaší pomocí změnit.

Chceme, aby EU ukončila pokusy na zvířatech. Proč?

 • ZVÍŘATA SE ČASTO VYUŽÍVAJÍ JEN ZE SETRVAČNOSTI A KVŮLI NEDOSTATEČNÉMU PROSAZOVÁNÍ JINÝCH METOD ZE STRANY ÚŘADŮ.
  Proto stále probíhají i pokusy, ke kterým již existují alternativy bez zvířat. Zvířata jsou využívána k mnoha účelům – k testování léčiv, chemických látek, hnojiv, pesticidů, barev, prostředků pro domácnost, kosmetických složek, Botoxu apod., k výzkumu léčebných postupů a operací, k produkci různých látek (např. v imunologii) a v tzv. základním výzkumu.
 • ZVÍŘATA JSOU JINÁ NEŽ MY.
  Výsledky pokusů na zvířatech nejdou jednoduše aplikovat na lidi. Až 95 % léků, které úspěšně projdou pokusy na zvířatech, pak selže u lidí. Nefungují nebo jsou dokonce nebezpečné. Zároveň může docházet i k zahození slibných léků, protože selžou u zvířat.
 • EXISTUJE MNOHO METOD BEZ ZVÍŘAT.
  Tyto metody využívají např. buněčné a tkáňové kultury a moderní digitální technologie. Často jsou přesnější, levnější a přináší rychlejší výsledky. Mají potenciál výrazně zlepšit naše chápání lidských nemocí tím, že poskytují údaje založené na lidské biologii. A to je to, co my, lidé, potřebujeme.

AKTUÁLNĚ: Podařilo vybrat cílovou částku 697 000 Kč a dokonce ji i překonat! Díky Vám se dohromady vybralo neuvěřitelných 789 691 Kč na opravdu masivní kampaň a sebrání dostatečného počtu podpisů.
Spustili jsem další fázi, fázi 6 – sběr podpisů.

V rámci sběru podpisů jsme zorganizovali 24. 5. akci Světlo pro zvířata z laboratoří. Světlo rozsvítilo letenský Stroj času i novou naději na lepší budoucnost laboratorních zvířat. Umělecká projekce byla inspirovaná motivy Alenky v říši divů, především ilustracemi králíčka, který je jednou z hlavních postav díla a častým symbolem kampaní pro ukončení testování.

 

Fáze kampaně:
✅Fundraisingová kampaň
✅ Web – fáze 1 
✅ Kampaň a dobrovolníci – fáze 2 
✅ Podklady a vědci – fáze 3 
✅ Veřejnost a osvěta – fáze 4 
✅ Masivní reklama a podpisy – fáze 5

Sběr podpisů – fáze 6

Podívejte se na to jejich očima…

Pomoc, nemůžu dýchat!
“Objevila se velká ruka. Chtěla jsem běžet pryč, ale v kleci nebylo kam. Ruka mě chytla za krk a převrátila na záda. Pištěla jsem, ale nikdo mi nepomohl. Obrovská jehla vnikla do mého malého břicha. Strašně moc to bolelo. Ruka mě vrátila zpátky do klece. To bylo před třemi dny. Od té doby je mi čím dál hůř. Cítím se špatně. Mám závratě. Nemůžu hýbat nohama. Také dýchání je pro mě stále těžší. Snažím se chodit a dýchat, ale nejde to. Pomoc! Moje tělo je se pomalu přestává úplně hýbat.  Vidím ostatní v jejich klecích, ale i oni jen nehybně leží. Myslím, že nedýchají. Jsou mrtví. Lapám po dechu. Ještě jedno nadechnutí, poslední…“

 

Jsem sám v kleci, s nekonečnou bolestí v oku.„Když se objevily ruce a chtěly mě chytit, přikrčil jsem se vzadu v kleci. Byly ale moc silné a z klece mě vytáhly. Hlavu mi prostrčily dírou v krabici, kterou za mnou zavřely. Nemohl jsem se hýbat. Rozhlédl jsem se – byly nás tam celé řady. Přišel ke mně člověk. Dostal jsem strach a zrychlil se mi dech. Zkoušel jsem se hlavou vykroutit, abych utekl. Nešlo to. Násilím mi otevřel jedno oční víčko a nakapal mi něco do oka. Pocítil jsem ostrou bolest a zrak se mi začal vytrácet. Skoro jsem neviděl. Ta věc mě pořád hrozně pálila v oku. Chtěl jsem, aby to přestalo. Snažil jsem se té látky zbavit, mrkal jsem, ale bylo to k ničemu. Nešlo to. Pořád to šíleně bolelo. Nakonec se člověk vrátil. Než mě dal zpátky do mé studené a prázdné klece, prohlédl si moje bolavé oko. Zůstal jsem sám. Vyděšený a s bolestí. Doufal jsem, že už se nikdy nevrátí.“

 

Odběr krve 15 x denně. Mňau. AU.“Narodila jsem se v laboratoři. Nic jiného než malou klec a bílé stěny okolo neznám. Okolo mě jsou další kočky, smutné, samy zavřené v malých klecích. Každý den přijde člověk. Jeho obrovské ruce v gumových rukavicích mě vytáhnou z klece. Drží mě tak, že se nemůžu vůbec hýbat. Přijde druhý člověk a píchne mě obrovskou jehlou.  Bere mi krev z tlapky. Jsem vzteky bez sebe. Cukám s sebou, mňoukám, snažím se vytrhnout. Podařilo se mi tlapku odtáhnout od jehly, ale jen na chvíli.  Jsou silnější. Znovu a znovu mi berou krev, než se jim to povede. Nemůžu s tím nic udělat. Pak mě hodí zpátky do klece. To se děje několikrát za den. Dvě tlapky mám už celé rudé, opuchlé a moc mě bolí. Doufám, že zítra už nepřijdou.”

 

Mám strašnou žízeň a chci pryč.„Násilím mě vytáhli z klece. Bránila jsem se, ale po čase nade mnou zvítězili a připoutali mě k nějakému zařízení. Vykřikla jsem bolestí. Nemohla jsem se pohnout. Na velké obrazovce přede mnou se začaly objevovat a rychle měnit nějaké obrázky. Po mnoha měsících tohoto mučení jsem pochopila, co po mně chtějí. Když se obrázek opakoval, musela jsem rychle stisknout tlačítko přede mnou. Pak mi za odměnu do pusy nakapali trochu ovocného džusu. Byla to velká úleva. Strašně jsem po něm toužila. Spoustu hodin jsem totiž nedostala nic k pití a měla jsem obrovskou žízeň. Po několika hodinách mě od zařízení odpoutali. a zavřeli zpátky do klece. Tentokrát jsem už nebojovala. Byla jsem vyčerpaná. Chtěla jsem spát. A zapomenout.“

 

MODERNÍ A KVALITNÍ VĚDA JE BEZ POKUSŮ NA ZVÍŘATECH. POMOZTE NÁM JI PROSADIT, PODEPIŠTE INICIATIVU ZA EVROPU BEZ POKUSŮ NA ZVÍŘATECH HNED TEĎ!

 

Kontaktní osoba: Mgr. Barbora Bartušková Večlová
předsedkyně spolku, koordinátorka kampaně Za Evropu bez pokusů na zvířatech
e-mail: barbora.bartuskova.veclova@svobodazvirat.cz, pokusy@svobodazvirat.cz ; tel:+420 777 835 651

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP aNorska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko aNorsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

 

Období realizace projektu Společně za Evropu bez pokusů na zvířatech: 6. 2021 – 31. 5. 2022
Anotece projektu: V Evropské unii se nedaří snižovat počet pokusů na zvířatech. Důvodem je např. liknavost úřadů, které nevyžadují používání metod bez zvířat a také existence řady evropských nařízení, která testování různých látek na zvířatech přímo nařizují. Podle průzkumu veřejného mínění Savanta ComRes z r. 2020 si 62 % českých občanů myslí, že by EU měla stanovit plán na postupné ukončení pokusů na zvířatech. Cílem projektu tedy je, aby se Evropská komise zavázala k přijetí plánu pro ukončení pokusů na zvířatech v EU. Toho docílíme zapojením české veřejnosti a dobrovolníků do Evropské občanské iniciativy.

Program Active Citizens Fund: https://www.activecitizensfund.cz/
Fondy EHP a Norska: https://eeagrants.org/
Nadace OSF: https://osf.cz/
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové: https://www.vdv.cz/
Skautský institut: https://www.skautskyinstitut.cz/

__________________________________________________________________________

Stop Animal Testing in Europe

They came and took me out of my cage. They held me tight and put a long and narrow thing into my mouth and pushed it down my throat. I didn’t like it at all. I was furious, I growled and tried to bark, but there was no use. I was fighting for air as I felt the thing sliding down my throat, deep inside. I knew it was not a good thing. Then something started flowing into my stomach. It made me sick. I lost my appetite. When I did eat something, I threw up straight away. Then they took me out of my cage one last time. They held me tight and shaved my leg. I yelped as they stuck a needle in it. Something started flowing into my veins, it felt cold. Suddenly I felt terribly tired. I remembered my mother’s smell. I wished I could be with her again. Then everything went black.”

This is the story of a dog used in one of Czech laboratories. Tests on animals take place every day. And maybe just around the corner from your place. Now the time has come to put an end to this – with your help.

We want the EU to end animal testing. Why?

 • ANIMALS ARE OFTEN USED IN TESTING SIMPLY OUT OF INERTIA AND DUE TO INSUFFICIENT ENFORCEMENT OF ALTERNATIVE METHODS BY COMPETENT AUTHORITIES.
  That is why experiments are still being performed on animals, despite the availability of animal-free alternatives. Animals are used for various purposes – testing of pharmaceutical drugs, chemicals, fertilizers, pesticides, paints, household products, ingredients for cosmetic products, Botox etc., research of medical procedures and surgery, production of various substances (e. g. in immunology) and in basic research.
 • ANIMALS DIFFER FROM US.
  The results of animal testing cannot be simply applied to people. Up to 95% of pharmaceutical drugs successfully tested on animals fail when applied to people. Either they don’t work, or they can be downright dangerous. At the same time, promising pharmaceutical drugs can be discarded because they failed in animal testing.
 • THERE ARE MANY ALTERNATIVE TESTING METHODS NOT INVOLVING ANIMALS.They are based for example on cell and tissue cultures and modern digital technologies. Many of them are more precise and cheaper and provide results more quickly. They have the potential to significantly increase our understanding of human diseases by providing us data based on human biology. And that is what people need.

MODERN, HIGH-QUALITY SCIENCE IS FREE OF ANIMAL EXPERIMENTATION. HELP US MAKE IT HAPPEN, SIGN THE INITIATIVE FOR A EUROPE WITHOUT ANIMAL TESTING NOW!

Contact person: Mgr. Barbora Bartušková Večlová
President of Svoboda zvířat, Coordinator of the Animal-free Testing in Europe campaign
E-mail: barbora.bartuskova.veclova@svobodazvirat.czpokusy@svobodazvirat.cz ; tel:+420 777 835 651

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. It promotes respect of human dignity, freedom, democracy, equality, the rule of law and the respect for human rights including the rights of persons belonging to minorities. Active Citizens Fund came to the Czech Republic in September 2019 with the goal to support CSOs regardless of their size and experience. It is operated by the Open Society Fund Prague, Committee of Good Will – the Olga Havel Foundation and Scout Institute. The Active Citizens Fund is financed from EEA and Norway Grants 2014–2021. With EEA Grants, Iceland, Liechtenstein and Norway contribute towards a reduction in economic and social disparity and the strengthening of mutual cooperation in Europe. One of the important objectives of the programme is strengthening bilateral cooperation between donor and beneficiary states through financial contributions in specified priority sectors. It supports bilateral relations between the donor states Norway, Iceland, and Liechtenstein and the Czech Republic.

Active Citizens Fund: https://www.activecitizensfund.cz/
The EEA and Norway Grants: https://eeagrants.org/
Nadace Open Society Fund: https://osf.cz/
The Committee of Good Will – Olga Havel Foundation : https://www.vdv.cz/
Scouting Institute: https://www.skautskyinstitut.cz/