Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Pomoc zvířatům na Ukrajině

Ve čtvrtek 24. února 2022 paralyzovaly většinu západního světa zprávy o začátku invaze Ruska na Ukrajinu. Také my ve Svobodě zvířat jsme byli v šoku. Byli jsme si vědomi toho, že války vedou lidé, ale přesto v nich bojují o život i zvířata. Sekce na ochranu koček Svobody zvířat zorganizovala sběr kočičího krmiva pro plánovaný humanitární transport organizovaný studenty Církevního a Mikulášského gymnázia v Plzni. Několik stovek kilogramů krmiva pak putovalo transportem do humanitárního centra Klaptik nadii ve Stryji nedaleko Lvova, kde pomohlo nakrmit zvířata uprchlíků z východní Ukrajiny. 

Hned třetí den války jsme se rozhodli založit sbírku Pomoc zvířatům na Ukrajině. Všechny vybrané peníze posílá Svoboda zvířat ukrajinské organizaci UAnimals, celoukrajinskému hnutí za práva zvířat. Společně s ní jsme členy mezinárodní Aliance za módu bez kožešin (Fur Free Alliance) a od vypuknutí války na Ukrajině jsme v pravidelném kontaktu se spoluzakladatelkou UAnimals Olgou Čevgaňuk, se kterou domlouváme i převody finančních darů. Sbírka Svobody zvířat Pomoc zvířatům na Ukrajině přesáhla 8,5 milionu korun a stala se vůbec největší sbírkou pro ukrajinská zvířata v ČR a jednou z největších v celé Evropě.

Ukrajinská organizace UAnimals každý den zveřejňuje na svém facebookovém profilu krátké reporty o situaci zvířat na Ukrajině a komu všemu a jaká pomoc byla zrovna poskytnuta. Tým UAnimals pomáhá všem ukrajinským zařízením i soukromým osobám, kteří pomoc pro zvířata právě potřebují. Díky vám, našim dárcům, mohou pravidelně rozvážet krmivo, léky a další potřebné věci pro psy, kočky, ale také jiná zvířata do oblastí zasažených válkou. S pomocí nezapomínají ani na majitele zvířat, kteří se ocitli v nouzi a nemají jak své mazlíčky živit. Také přerozdělují finance azylům a jiným zařízením se zvířaty, která momentálně potřebují pomoc se zajištění péče o zvířata. V neposlední řadě pomáhají při transportech zvířat do bezpečí.

Každý den přicházejí další a další zprávy o zvířatech, která potřebují pomoc. Tým UAnimals společně s dalšími ukrajinskými i zahraničními organizacemi neúnavně pracuje na tom, aby se všem zvířatům dostalo pomoci. O tom, jak momentálně vypadá situace zvířat na Ukrajině a jak nebezpečné je se o ně během války starat, vyprávěla v živém přenosu na Instagramu se Svobodou zvířat členka ukrajinské organizace UAnimals Olga Čevgaňuk. Během rozhovoru Olga zmínila, že Svoboda zvířat patří mezi sedm klíčových zahraničních organizací, které týmu UAnimals poskytují největší pomoc. Díky vašim darům na sbírku Pomoc zvířatům na Ukrajině se vám tak již podařilo zachránit od utrpení tisíce zvířat.

Na závěr rozhovoru pak Olga z UAnimals Čechům vzkázala: “Někteří lidé říkají, že odvaha Ukrajinců, být odvážný, vás inspiruje. Ale inspirovaní jsme vlastně my. Když cítíte podporu, je snazší být odvážný, dělat dobré věci a dělat vše, co můžete. Děkuji všem, že jste s námi.” I my děkujeme za vaši pomoc ukrajinským zvířatům a doufáme, že utrpení zvířat na Ukrajině již brzy skončí.