Záleží ODS na přírodě a na svých koaličních partnerech?

  1. března 2025, P r a h a – V Poslanecké sněmovně čeká na druhé čtení zákon o ochraně přírody a krajiny, který mimo jiné dává zelenou vzniku nového národního parku Křivoklátsko. Zákon vychází z dílny koalice SPOLU, konkrétně ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Nyní mu „hází klacky pod nohy” jeho koaliční partner z ODS. Poslanec Jan Bureš totiž přichází s pozměňovacími návrhy, které by výrazně oslabily možnosti ochrany v národních parcích obecně. Tyto návrhy vzbuzují obrovské obavy u vedení národních parků, organizací zabývajících se ochranou přírody, ale i u samotného Ministerstva životního prostředí.

 

Novela zákona o ochraně přírody a krajiny prošla prvním čtením a čeká na to druhé. Kromě vzniku národního parku Křivoklátsko jsou její součástí i další důležité změny v rámci ochrany přírody, jako například konec norování lišek, navržené v pozměňovacím návrhu Andrejem Babišem (ANO). Další pozměňovací návrhy podal například Jan Bureš (ODS).

 

 „Poslanec Bureš za ODS připravil návrhy, které de facto likvidují národní parky. Zdá se, že populisticky využil vlnu, která se zvedla proti vyhlášení národního parku Křivoklátsko a snaží se národní parky potopit celkově. Je otázkou, jaké důvody ho k tomu vedou, protože důležitost národních parků pro naši přírodu je dokázaná a nezpochybnitelná. Další otázkou je, jestli jde o „soukromou akci” pana poslance, nebo zda je podobný i postoj celé ODS, která by tím dávala najevo, že ochrana české přírody pro ni rozhodně není prioritou,” říká Karolína Zapotilová z organizace Svoboda zvířat. 

 

V pozměňovacím návrhu poslanec Bureš například oslabuje možnost regulovat turismus, umožňuje kácet v přírodních zónách, zvyšuje možnost rušivých elementů nebo například stanovuje povinnost průjezdnosti celého NP. Návrh by tak ohrozil životy stovek tisíc zvířat žijících na území národních parků, včetně ohrožených, jako je například tetřev hlušec nebo rys ostrovid. 

 

 „Návrh zároveň nadřazuje lesní zákon určený pro hospodářské lesy zákonu o ochraně přírody, což nás vede k obavám, zda pan poslanec potažmo celá ODS nekopou spíše za komerční zájmy lesů (například těžbu dřeva), než ochranu přírody. Budeme spolu s našimi příznivci tuto obavu straně ODS vyjadřovat,” doplňuje Zapotilová. O problematiku národních parků se zajímá především Hnutí Duha, které se snaží zabránit jejich likvidaci těmito návrhy.

 

Návrh zákona by mohl druhým čtením proběhnout už v příštím týdnu a bude zajímavé sledovat, jak se jednotlivé strany a poslanci k pozměňovacímu návrhu postaví a zda si zbytek koalice, zejména poslanci KDU-ČSL, tento „útok” od koaličního partnera vezmou osobně.

© Svoboda zvířat 2022
Zásady ochrany osobních údajů