Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Češi na špičce pomoci Ukrajině

Tisková zpráva Svobody zvířat, Praha 13. 5. 2022

Češi se tradičně považují za velké milovníky zvířat a tuto svojí pověst nyní potvrdili. K největší evropské sbírce na pomoc Ukrajině od Člověka v tísni dokázali vytvořit i jednu z největších sbírek pro ukrajinská zvířata od organizace Svoboda zvířat. Češi se tak v pomoci Ukrajině hrdě řadí mezi špičku.

Organizace na práva zvířat Svoboda zvířat je známá díky prosazení konce využívání divokých zvířat v cirkusech nebo ukončení kožešinových farem. V současnosti se věnuje kampani Za pokusy bez zvířat, jejímž cílem je postupné snižování počtu pokusů prováděných na zvířatech v EU.[1] I přesto, že se zaměřuje především na ochranu zvířat v České republice, založila hned třetí den invaze ruských vojsk na Ukrajinu sbírku pro své příznivce – Pomoc zvířatům na Ukrajině[2]. Prozatím se díky ní podařilo vybrat více než 8,5 milionu korun, a tím se sbírka stala vůbec největší sbírkou pro ukrajinská zvířata v ČR a jednou z největších v celé Evropě. Všechny vybrané peníze posílá Svoboda zvířat ukrajinské organizaci UAnimals, celoukrajinskému hnutí za práva zvířat. K dnešnímu dni již Svoboda zvířat odeslala na pomoc ukrajinským zvířatům více než 8 milionů korun.

Ukrajinská organizace UAnimals zveřejňuje každý den na svém facebookovém profilu krátké reporty o situaci na Ukrajině a komu všemu a jaká pomoc byla zrovna poskytnuta[3]. Mezi zařízeními, kterým se i díky Čechům dostalo pomoci, nejsou zdaleka jen útulky pro domácí či hospodářská zvířata. Tým UAnimals pomáhá všem zařízením i soukromým osobám, kteří pomoc pro zvířata právě potřebují. Pomoc tak již byla poskytnuta stovkám subjektů – záchranným centrům a útulkům pro volně žijící ptáky a jiná zvířata, ekoparkům, biosferické rezervaci Askania-Nova, veterinární klinice Asti, která bezplatně poskytuje ošetření zraněným zvířatům, organizaci Zoopatrul, která se zabývá záchranou zvířat zavřených v bytech, řadě zoologických zahrad či jezdeckým klubům. Od začátku války tak i díky české pomoci bylo zachráněno obrovské množství ukrajinských zvířat.

Bohužel z Ukrajiny přicházejí i tragické zprávy.“Zvířata, převážně ta starší, umírají v důsledku hlasitých výbuchů. Mnoho domácích mazlíčků zůstalo opuštěných doma a nemá jim kdo dopravit jídlo a vodu. Psy, které vypustili zoufalí majitelé na ulici, střílí ruská armáda. Přicházejí zprávy o útocích na útulky. Požáry způsobené výbuchy usmrtily řadu zvířat, např. v Mikolajevě vedl požár ke smrti zhruba 100 koček. Hořela i stáj v Hostomelu, při požáru většina zvířat uhynula v plamenech,” říká Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně organizace Svoboda zvířat.

Organizace UAnimals na svém facebookovém profilu dále informuje, že ruská armáda střílela na Ecopark Feldman, kde jsou pro změnu chována divoká zvířata. Při střelbě zemřeli klokani, orangutani a šimpanzi a bohužel i dva pracovníci parku, kteří zvířata přišli nakrmit. Ruská armáda zastřelila strážce a zvířata v útulku pro divoká zvířata Ark. Pod palbu se podle informací dostala i skupina dobrovolníků, kteří šli do útulku v Dimeru u Kyjeva, jeden dobrovolník byl zraněn. Na pštrosí farmě z městečku Jasnogorodka pak zahynulo mnoho zvířat kvůli střelbě a hladu.

O tom, jak momentálně vypadá situace zvířat na Ukrajině a jak nebezpečné je se o ně během války starat, vyprávěla v živém přenosu se Svobodou zvířat členka ukrajinské organizace UAnimals Olga Čevgaňuk. Na závěr rozhovoru pak Čechům mj. vzkázala: “Děkuji, že jste s námi. Někteří lidé říkají, že ukrajinská odvážnost, být odvážný, vás inspiruje. Ale vlastně to inspiruje nás. Když cítíte podporu, je snazší být odvážný, dělat dobré věci a dělat vše, co můžete. Děkuji všem, že jste s námi.”[4]

Více informací najdete na www.svobodazvirat.cz
Kontaktní osoba: Barbora Bartušková Večlová, tel: 604 604 372, e-mail: barbora.bartuskova.veclova@svobodazvirat.cz 

Poznámky:
[1] Kampaň Svobody zvířat Za pokusy bez zvířat: zapokusybezzvirat.cz
[2] Sbírka Svobody zvířat Pomoc zvířatům na Ukrajině: www.darujme.cz/projekt/1205979 
[3] Facebooková stránka organizace UAnimals: www.facebook.com/UAnimals.official
[4] Stream organizací Svoboda zvířat a UAnimals: www.instagram.com/tv/CdKvW_FDrJK/