Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Co se nám společně podařilo v roce 2020

Blíží se konec roku. Je čas na zhodnocení toho, co vše se za něj událo. A že to letos byla pořádná jízda!

Největším úspěchem roku 2020 je naše společná změna zákona a zastavení zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech! V budoucnu tak už v českých cirkusech nebudou muset žít a podstupovat drezuru tygři, lvi, sloni a další druhy divokých zvířat. Od 1. 1. 2022 je totiž nebude možné množit ani dovážet ze zahraničí a jejich mláďata již nebude možné drezurovat.

Je až neuvěřitelné, kolik času a energie nás toto úsilí stálo. Tisíce hodin práce, během nichž jsme komunikovali a scházeli se s poslanci a senátory, tvořili informační materiály, psali tiskové zprávy, vystupovali v médiích, žádali o podporu známé osobnosti a odborníky, bojovali s hatery na sociálních sítích, sledovali situaci ve Sněmovně a Senátu a informovali o aktuální situaci Vás, naše spojence :-). To vše ve velmi skromném týmu. Bez Vás, našich příznivců, dobrovolníků a dárců, bychom to ale nedokázali. Děkujeme!

Z interních zdrojů v Parlamentu víme, že bez naší kampaně by ke změně nedošlo. Byla to naprosto klíčová změna zákona i proto, že výsledek kampaně s napětím sledovalo mnoho států v Evropě. Pokud by se u nás zastavení zneužívání zvířat v cirkusech neprosadilo, v jiných státech by cirkusy napadly již stávající zákazy. Jednalo se tak o vážnou hrozbu, která mohla mít fatální následky. A také víme, že další státy s nadějí vzhlíží k našemu úspěchu a budou se snažit o totéž.

Ale u zvířat v cirkusech jsme letos neskončili. Po završení cirkusové kampaně jsme se více zabývali zvířaty v laboratořích, která také potřebují naši pomoc. Zaktualizovali jsme seznam značek s certifikátem HCS a/nebo HHPS dostupných v ČR a připojili jsme se k otevřenému dopisu, který vyzval Evropské instituce k zachování zákazu testování kosmetiky na zvířatech.

Na konci roku jsme se ještě pokusili zamezit ztrátě týmu oddělení CITES, který bojuje s nelegálním obchodem se vzácnými druhy zvířat a rostlin. Jeho zaměstnanci totiž podali hromadnou výpověď kvůli nevyhovujícím podmínkám na pracovišti. Společně s dalšími organizacemi jsme vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce k zachování tohoto týmu a podpoře jeho dalšího fungování.

A naše plzeňská Sekce na ochranu koček letos měla také napilno. Ze života na ulici nebo jiných špatných podmínek zachránila rekordních 120 koček.

Konec roku je časem i nových předsevzetí, a to naše zní: AŤ JE NAŠE DALŠÍ SNAHA O ZLEPŠENÍ SVĚTA PRO ZVÍŘATA STEJNĚ ÚSPĚŠNÁ, JAKO BYLA TA LETOŠNÍ!

Buďte s námi u toho. Pomozte nám měnit svět pro zvířata k lepšímu. Jděte na projekt Chraňte s námi zvířata a přidejte se tak k dalším lidem, kterým není osud zvířat lhostejný. Pokud změna nevzejde od nás, zvířata se jí nedočkají. Děkujeme za jakoukoliv pomoc!
Holky ze Svobody zvířat