Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Evropané řekli NE testování na zvířatech

Tisková zpráva 1. 9. 2022

Evropská občanská iniciativa (EOI) Za pokusy bez zvířat získala 1 413 383 podpisů a stala se tak třetí úspěšnou EOI za práva zvířat v historii. Sběr podpisů byl ukončen 31. 8. 2022 o půlnoci a už několik dní předtím bylo zřejmé, že iniciativa překoná hranici 1 milionu hlasů. Po dobu následujících 3 měsíců budou členské státy EU ověřovat všechny podpisy. Češi prokázali mezi Evropany výraznou empatii ke zvířatům a pod českou vlajkou se shromáždilo neskutečných 103 495 podpisů.

Evropskou občanskou iniciativu v Česku propagovala organizace Svoboda zvířat. Odstartovala ji loni na podzim známým videem plačících celebrit jako je Ben Cristovao, Veronika Čermák Macková a dalších. A zakončila ji srdceryvným videem, kde o hrůzách laboratoří hovoří samotná zvířata. Těm propůjčily hlasy opět známé osobnosti Patricia Pagáčová, Martina Pártlová a Honza Musil. Aktivní komunikace Svobody zvířat nejen na sociálních sítích, ale i v médiích způsobila, že se o tématu začalo více mluvit a pod iniciativu se v Česku podepsalo přes 100 tisíc lidí, čímž byl minimální počet hlasů pro naši zemi překročen 7x. „Je skvělé, že jsou Češi v otázkách práv zvířat takto otevření a není jim lhostejné jejich zbytečné utrpení. Když jim navíc ukážeme, že existují alternativní metody a jak spolehlivě fungují oproti metodám se zvířaty, většina lidí souhlasí s nesmyslností pokusů a postaví se za zvířata. A za to jim moc děkujeme,“  říká předsedkyně Svobody zvířat Barbora Bartušková Večlová.

Získaný počet podpisů vysílá jasný signál, že Evropané si přejí, aby byly pokusy na zvířatech postupně ukončeny, což potvrdil i nedávný průzkum. 74% respondentů považovalo testování kosmetiky a jejích složek na zvířatech za nepřijatelné. Závazek EU o postupném ukončení testování na zvířatech v EU by si přálo 72% dotázaných a 70% uvedlo, že úplné nahrazení testování na zvířatech alternativními metodami by mělo být pro EU prioritou. 66% dokonce požaduje okamžité zrušení všech testů na zvířatech v EU.

Pokud iniciativa i po odstranění duplicitních a neplatných hlasů bude mít minimálně 1 milion ověřených podpisů, pak to pro zvířata z laboratoří znamená obrovský úspěch a naději na lepší život. Evropská komise se musí problematikou pokusů zabývat a měla by navrhnout akční kroky k postupnému ukončení testování. „Věříme, že Evropská komise, poslanci Evropského parlamentu i vlády jednotlivých zemí berou v potaz přání svých občanů a budou co nejdříve jednat o jejich požadavcích na ukončení testování na zvířatech, “ prohlásila Kerry Postlewhite, tisková mluvčí Cruelty Free Europe (jedna z organizací, která EOI organizovala).

Zákaz testování kosmetických přípravků na zvířatech na úrovni EU vešel v platnost už roce 2013 jako příslib, že zvířata již nebudou trpět a umírat v zájmu kosmetiky. Dochází však k jeho porušování kvůli protichůdnému nařízení REACH, které vyžaduje testovat na zvířatech látky, se kterými přijdou zaměstnanci do styku nebo látky, které mohou ohrozit životní prostředí. Přitom v dnešní době existuje řada alternativních metod, které dokáží zajistit bezpečnosti kosmetických přípravků bez potřeby využívat zvířata. Jsou to např. tkáňové modely, orgány na čipu či organoidy (miniaturní modely orgánů). 

K dnešnímu dni je registrováno pouze šest EOI z celkového počtu 90, které úspěšně dokončily fázi ověřování; další čtyři jsou v současné době ve fázi ověřování. Finální počet podpisů naznačuje, že by se k nim tato EOI mohla připojit a stát se sedmou úspěšnou EOI od roku 2012, kdy tento demokratický nástroj vznikl.

Poznámky pro editory
Kontakt pro média:
Barbora Bartušková Večlová, tel: 604 604 372, e-mail: barbora.bartuskova.veclova@svobodazvirat.cz

Fotografie ve vysokém rozlišení ke stažení zde: https://drive.google.com/drive/folders/1YyCBZ-AT2C9TzDGrWH-rqFoB38HRurwV?usp=sharing