Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Ipsen přestal testovat Botox na zvířatech!

Společnost Ipsen získala povolení používat pro testování Botoxu v EU a ve Švýcarsku metodu založenou na lidských buňkách. Tato metoda nahradí tradiční test LD50, při němž je myším injekčně aplikován roztok botolotoxinu do břišní dutiny. Zvířata trpí obrovskými bolestmi, ochrnutím, poškozením zraku a ztíženým dýcháním. Po několika dnech nakonec umírají udušením.

Členské organizace Evropské koalice za ukončení pokusů na zvířatech včetně Svobody zvířat mnoho let usilují o ukončení testování Botoxu na zvířatech a jeho nahrazení etickými metodami. Mimo jiné vytvářely nátlak na společnost Ipsen, aby přijala alternativní metody testování pro výrobky DYSPORT® a AZZALURE®, vyráběné pro společnost Nestlé.

Prvním výrobcem, který vyvinul a zavedl metodu bez zvířat, byla společnost Allergan v roce 2011. Od té doby také Ipsen pracoval na vývoji alternativní metody pro testování svých produktů. Nyní úřady EU a Švýcarska schválily použití metody založené na lidských buňkách pro oba typy výrobků. DYSPORT® je používán k lékařským i kosmetickým účelům, AZZALURE® je určen výhradně pro použití v kosmetice (vyhlazování vrásek).

Věříme, že také ostatní výrobci brzy zavedou humánní metody testování. Více informací o tomto tématu najdete na www.pokusynazviratech.cz/botox.htm.