Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Jak na Vánoce bez krutosti

Vánoce by měly být svátky klidu a míru. Bohužel často jsme kvůli nákupním horečkám a přípravám ve velkém stresu. Zvířata na tom nejsou o Vánocích o moc lépe, některá naopak právě v tento čas trpí nejvíce. Jak nám všem tedy nadělit pohodovější Vánoce?

1. Nekupujte dárky, kvůli kterým zvířata trpěla. To platí jak pro výrobky z pravých kožešin, kožené výrobky, ale i kosmetiku.

Kožešiny dnes na pultech obchodů naleznete především v podobě tzv. trimů (lemů bund, obuvi apod.), jejichž přítomnost na oblečení můžete snadno přehlédnout. Nevěřte ani příliš cedulkám na oblečení, raději sami pečlivě prověřte, zda se jedná o pravou či umělou kožešinu. Zde naleznete rady, jak rozeznat pravou kožešinu od umělé. Ideálně nakupujte výrobky u obchodníků, kteří se zapojili do celosvětového certifikačního programu Obchod bez kožešin.

 Kožené výrobky sice pocházejí ze zvířat, která většinou nejsou chována jen kvůli kůži, nicméně rozhodně se nejedná o odpad masného průmyslu, jak si mnozí lidé myslí. Kůži poznáte na cedulkách podle jejího specifického symbolu.

Ostražití buďte i při nákupu kosmetiky. V EU je sice zakázáno jak testování kosmetických výrobků i složek na zvířatech, tak i prodej takovéto kosmetiky, nicméně nejsou stanovené žádné kontrolní mechanismy, které by zaručovaly dodržování tohoto zákazu a je možné používání složek otestovaných na zvířatech pro jiný účel než je kosmetika. Jistota je tak jen u výrobků s certifikátem Humánní kosmetický standard (HCS) – jediný mezinárodně uznávaný certifikát, který zaručuje, že jak finální výrobky, tak jejich jednotlivé složky nebyly (po určitém datu) testovány na zvířatech. Seznam všech značek s HCS dostupných v ČR naleznete na webových stránkách www.netestovanonazviratech.cz. Doporučujeme také sledovat složení výrobků a upřednostnit veganskou.

K Vánocům patří i to, že svoje milované chceme obdarovat něčím, co je potěší. Dárky z našeho e-shopu zahřejí u srdce nejen je, ale i zvířata s nelehkým životním údělem. Za výtěžek z prodeje bojujeme za práva zvířat. Vy za ně můžete bojovat už jen tím, že si u nás vyberete z velkého množství zajímavého zboží. Najdete u nás například trička, tašky, batohy, mikiny, zápisníky, obrazy, magnetky, plecháčky a jiné. Každým nákupem u nás pomáháte!

2. Zvíře není věc, nedávejte ho jako vánoční dárek.

Než se stanete majitelem zvířete nebo zvíře někomu darujete, vždy si zjistěte dostatek informací o tom, co zvíře potřebuje. Jinak můžete neúmyslně zvířeti připravit život plný utrpení. I zvířata mohou mít deprese! Je na nás lidech, abychom jim zajistili takový život, který má cenu žít a nejen přežívat. Možná byste rádi roztomilým štěňátkem nebo koťátkem potěšili své blízké, především malé děti. Raději to ale nedělejte. Mnoho zvířat „rozbalených“ pod stromečkem následně končí v záchranných stanicích a útulcích. V případě, že stále uvažujete o koupi nového psa či kočky, dejte si na čas a nezvolte nejjednodušší a nejlevnější variantu. Mohlo by se totiž stát, že si koupíte zvíře z množírny a podpoříte tak tento krutý byznys! Ani průkaz o původu zvířete vám nedá 100 % záruku dobrého chovu. Zvíře z množíren často trpí různými onemocněními a může mít fyzické i psychické problémy. Raději navštivte místní útulky. Tam je spousta opuštěných a milých čekatelů, kteří netrpělivě vyhlížejí svůj nový domov a rodinu. Nekupujte – adoptujte!

Pozor na zverimexy! Nenakupujte zvířata ani pamlsky pro domácí mazlíčky ve zverimexech, ve kterých prodávají živá zvířata. Zvířata v těchto obchodech trpí velkým stresem, nedostatkem prostoru, denního světla atd. Nepodporujte tento byznys se zvířaty!

 3. Kapři patří do řeky.
Kdo by neznal tradici vánočního kapra s bramborovým salátem. Je ale opravdu nutné, aby kvůli takové tradici, která navíc není starší než několik desítek let, trpěla zvířata? Kapři zabíjeni na ulicích trpí stejně jako jiná zvířata. Navíc „krvavá pouliční jatka“ nejsou zrovna vhodným výchovným příkladem pro děti, od nichž chceme, aby se v dospělosti ke zvířatům chovaly ohleduplně a bez krutosti. Vhodné není ani kapra koupit a pustit ho do řeky či rybníka. Kapři jsou v té době vyčerpaní a nejsou už schopni přežít. Důležité je uvědomit si, že čím více kaprů se letos prodá, tím více jich bude za rok trpět. Vyměňte život kapra za veganské či vegetariánské produkty a na vánoční tabuli si vytvořte svůj vlastní originální štědrovečerní pokrm.

Recepty na veganská vánoční jídla i cukroví a další informace najdete např. zde:
http://soucitne.cz/ingredience/vanoce
www.vegan-fighter.com/vyziva/veganske-vanocni-cukrovi.html
http://veganka.cz/vanocni-cukrovi/
www.vanocebeznasili.cz

4. Pozor na zábavní pyrotechniku.
Zábavní pyrotechnika nejen narušuje pohodu jak domácích, tak divokých zvířat, ale výbuchy v jejich blízkosti jim způsobují popáleniny, poškození očí a jiná zranění. Zvířata jsou vystrašená. U savců mohou výbuchy způsobit potraty. Pokud najdete zraněné divoké zvíře, obraťte se na nejbližší záchrannou stanici. Máte-li domácího mazlíčka, zkuste ho v době ohňostrojů a petard uklidnit, neopouštějte ho, zvíře Vám věří, tak nezklamte jeho důvěru. Dezorientovaná a vystresovaná zvířata často z nezabezpečených zahrad, domů, nebo bytů utečou a se svými majiteli se již neshledají. Nepodceňte zabezpečení! Pokud máte doma citlivější povahu, poraďte se o případné aplikaci uklidňujícího prostředku předem s veterinářem. Buďme ohleduplní a “neodpalujme” zábavní pyrotechniku. Svůj nesouhlas můžete vyjádřit podpisem petice, která je též dostupná v naší kanceláři na adrese: Svoboda zvířat, Lublaňská 18, 120 00 Praha 2 Vinohrady.

Za celý tým Svobody zvířat Vám přejeme krásné Vánoce bez krutosti!