Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Kampaň proti kožešinovým farmám končí úspěchem, získala přes 1,7 milionu podpisů

P r a h a, 2. března 2023 – Včera skončila kampaň Za Evropu bez kožešin. Organizace Svoboda zvířat se ve spolupráci s evropskou občanskou iniciativou (EOI) snažila přispět k ukončení kožešinových farem v celé EU. Dohromady získala v Evropě přes 1,7 milionu podpisů. Jen v České republice kampaň přinesla přes 38 tisíc podpisů a stává se tak dalším extrémně úspěšným projektem, za kterým Svoboda zvířat stojí. Tím předchozím byla iniciativa Za pokusy bez zvířat, která má už ověřené podpisy a míří k Evropské komisi.

„Máme obrovskou radost, že se nám podařilo získat takové množství podpisů. Je to jasný vzkaz kožešinovým farmám, že patří opravdu do historie. U nás už skončily, teď je načase tento krutý business ukončit i v dalších zemích Evropské unie. Prostřednictvím EOI chceme prosadit také zákaz dovozu a prodeje kožešin. Žádné zvíře by nemělo trpět proto, aby pak skončilo jako něčí bambule na čepici,” říká Lucie Kittlová, koordinátorka kampaně.

Kožešinový business krutý opravdu je. Během kampaně Svoboda zvířat ukázala trýznivé podmínky, v nichž kožešinová zvířata žijí, i jejich drastickou smrt v plynových komorách nebo elektrickým proudem. Organizace poukázala také na zdravotní rizika, která farmy představují. 

„Před dvěma lety to byl COVID, který na farmách mutoval, dnes se bavíme o ptačí chřipce. Víme o farmě ve Španělsku, kde se nákaza rozšířila mezi norky, ačkoliv běžně se ptačí chřipka mezi savci šíří jen velmi těžko. Co to znamená? Přece ideální prostředí pro mutaci viru a jeho snadnější přenos, třeba i na člověka,“ doplňuje Kittlová.

Podpisy z celé EU se nyní budou ověřovat a následně předají Evropské komisi. Ověřených podpisů musí být alespoň 1 milion, pak se Evropská komise iniciativou musí zabývat a je tu velká šance, že se legislativa změní.

V této fázi se aktuálně nachází předchozí kampaň, na níž se Svoboda zvířat podílela, Za pokusy bez zvířat. Organizace se snažily získat alespoň milion podpisů pod EOI, aby přiměly Evropskou komisi ukončit utrpení zvířat, jichž ročně musí jen v EU podstoupit laboratorní pokusy 10 milionů. Před několika týdny úřady v jednotlivých zemích podpisy ověřily a oznámily, že jich kampaň získala 1,2 milionu. To je obrovský úspěch a pro Evropskou komisi zásadní důvod, proč se musí iniciativou zabývat. Svoboda zvířat vedla nejúspěšnější kampaň ze všech zapojených států. Mimo jiné také díky virálnímu videu s Benem Cristovaem.

Svoboda zvířat

Svoboda zvířat (SZ) je celostátní nezisková organizace pro ochranu zvířat sdružující osoby souznící s jejími cíli. Její vizí je svět, ve kterém žijí zvířata důstojně, přirozeně a bez zbytečného utrpení a kde  není jejich hodnota odvozena od užitku pro člověka. SZ se věnuje zejména advokační činnosti, mění legislativu ve prospěch zvířat. V minulosti vedla úspěšné kampaně za konec zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech, za ukončení chovu zvířat na kožešiny v ČR a za postupné ukončení pokusů na zvířatech v EU. Nyní se věnuje především tématu kožešinových farem, usiluje o jejich ukončení a zákaz prodeje kožešin v EU. Dále v rámci SZ v Plzni funguje samostatná Sekce na ochranu koček.

Kontakt pro média
Barbora Pangrácová
PR manager
+420 737 072 093
barbora.pangracova@svobodazvirat.cz