Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Konec testování kosmetiky na zvířatech v nedohlednu: Rozhodnutí Evropského soudu zákaz znemožňuje

P r a h a, 30. listopadu 2023 – Spor u Tribunálu Soudního dvora EU dopadl v neprospěch německého výrobce kosmetiky Symrise, který je nucen provést nové testy na zvířatech. Podle organizací na ochranu zvířat toto rozhodnutí podkopává zákazy testování kosmetických složek na zvířatech v Evropské unii.

Testování kosmetických složek na zvířatech bylo v EU zakázáno v roce 2009,  prodej složek testovaných na zvířatech  roce 2013. V roce 2014 ale Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) a Evropská komise uvedly, že testy mohou pokračovat podle samostatné legislativy EU o chemických látkách – nařízení REACH (registrace, hodnocení, povolení a omezení chemických látek).

Výrobce kosmetických produktů Symrise se vzepřel nařízení testovat dvě již schválené složky používané v krémech na opalování. Testování znamená utrpení tisíců dalších zvířat. Výrobce se nejprve odvolal proti rozhodnutí ECHA, která testy nařídila, posléze pokračoval u Evropského soudního dvora.

Podle rozhodnutí Tribunálu mají požadavky na testování chemikálií podle nařízení REACH přednost před zákazy testování kosmetických složek na zvířatech. Verdikt oznamuje, že testy na zvířatech se mají provádět, pokud neexistují  alternativy, což stojí v rozporu s původními zákazy testování kosmetiky. Společnost Symrise se proti rozhodnutí odvolala.

„Jedním tahem soud odsoudil tisíce potkanů, králíků a ryb k utrpení a jisté smrti v krutých testech a zákaz testování kosmetiky na zvířatech udělal bezcenným,“ říká Dr. Julia Baines, vedoucí odboru vědecké politiky PETA, která se účastnila případu.

Více než 1,2 milionu lidí nedávno požadovalo ochranu a posílení zákazu testování kosmetiky na zvířatech podpisem Evropské občanské iniciativy „Za pokusy bez zvířat“, kterou v srpnu 2021 spustila koalice evropských organizací na ochranu zvířat.

V reakci na to slíbila Evropská komise začít plánovat  postupné odstranění testování chemických látek na zvířatech – nevyřešené ale zůstaly otázky konfliktu mezi zákazy testování kosmetiky a nařízením REACH.

“Rozsudek nás velmi mrzí, obáváme se, že může vést k porušení závazku EU k ochraně zvířat před testy. Rozhodnutí může otevřít cestu k dalšímu testování kosmetiky na zvířatech a může znamenat krok zpět v úsilí k zastavení této kruté praktiky,” doplnila Barbora Bartušková Večlová z organizace Svoboda zvířat, která byla součástí kampaně “Za pokusy bez zvířat”. V České republice měla kampaň obrovskou odezvu, iniciativu podepsalo přes 100 tisíc Čechů.