Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Krvavý byznys na Mauriciu: opice přepravované jako zboží, které skončí v odpadkovém koši evropských laboratoří

Tisková zpráva Svobody zvířat, 6.12.2021

Svoboda zvířat a další evropské organizace na ochranu zvířat volají po konci krvavého obchodu s opicemi chovanými pro kruté pokusy v evropských laboratořích. Opice jsou totiž násilím odebírány z volné přírody, vězněny v chovných farmách a jejich mláďata následně odesílána jako zboží určené k pokusům. V rámci Týdne akcí proti obchodu s opicemi z Mauricia proběhnou veřejné akce i kampaň na sociálních sítích, která bude zaměřena na mauricijskou vládu, velvyslanectví, turistické kanceláře a letecké společnosti. Cílem je ukončení obchodu s opicemi pro výzkum a testování.

Ostrov Mauricius, nejen turistická destinace

Mauricius, proslulý svými plážemi, tropickým podnebím, památkami a divokou přírodou, je oblíbenou destinací evropských turistů. Propagaci země jako „rajského ostrova“ však kalí temná stránka, o které většina turistů vůbec neví: kruté pronásledování divokých opic v zemi.

Mauricius je jedním z největších světových vývozců opic pro výzkumný a testovací průmysl a hlavním dodavatelem opic do Evropy. V roce 2020 bylo ze země vyvezeno 10 827 makaků dlouhoocasých (Macaca fasicularis), což je o 40 % více (3 088 opic) než v roce 2019. A během ledna – září letošního roku bylo z Mauricia vyvezeno 10 810 opic, což představuje více než 58% nárůst oproti stejnému období roku 2020. Nejvíce opic letos směřovalo do USA, Španělska, Francie, Spojeného království, Kanady a Nizozemí. Dodavatelské společnosti – Camarney SL ve Španělsku a Silabe (Simian Laboratory Europe) ve Francii – pravidelně dovážejí mnoho těchto opic k chovu nebo k přímo k pokusům v Evropě.

Opice jsou baleny do malých přepravních beden a přepravovány letecky jako náklad. Hlavní leteckou společností, která se podílí na přepravě opic z Mauricia do Evropy, je Air France. Mezi další společnosti, které přepravují opice z Mauricia do jiných destinací, patří Safe Air (se sídlem v Keni) a Wamos Air (se sídlem ve Španělsku).

Noční můra pro makaky od začátku do konce

Makakové dlouhoocasí, kteří byli odchyceni ve svém přirozeném prostředí a odebráni ze svých rodin a sociálních skupin, jsou vyvezeni do laboratoří nebo drženi v jedné z osmi chovných farem v zemi. V těchto farmách jsou v zajetí drženy desítky tisíc jedinců, kteří tráví svůj život za mřížemi. Jejich mláďata jsou vyvážena jako zboží do laboratoří. Některým může být v době vývozu pouhých 16 měsíců (makaci dosahují dospělosti mezi 3-4 rokem života).

Navzdory všeobecnému celosvětovému znepokojení nad odchytem primátů z volné přírody pro využití ve výzkumu a testování na zvířatech udělila nedávno mauricijská vláda jedné z farem povolení k odchytu dalších 1 000 volně žijících opic.

Utrpení končí až smrtí

V roce 2017 proběhlo v laboratořích EU přibližně 11 609 zákroků na subhumánních primátech. Nejvíce jich provedli ve Francii, Německu a Spojeném království (1). Významnou oblastí, v níž se používají makakové dlouhoocasí, je testování toxicity. To se provádí na opicích za účelem posouzení nežádoucích reakcí na léčiva nebo chemické látky, a to hlavně kvůli komerčním produktům pro člověka. Testy se provádějí za použití různých koncentrací testované látky po různě dlouhou dobu. Tyto pokusy jsou extrémně kruté a zahrnují znehybnění opic, aby jim byla testovaná látka podána intravenózně (přímo do krevního oběhu) nebo přes hadičku, která se jim vtlačí do úst, aby se dostala do žaludku. U opic se může projevit letargie, zvracení, záchvaty, dýchací potíže, kožní problémy a úbytek hmotnosti. Mezi další nežádoucí účinky může patřit vnitřní krvácení a selhání orgánů. Přeživší zvířata jsou na konci testů toxicity usmrcena a jejich těla jsou rozřezána a vyšetřena.

Česká Svoboda zvířat v posledních měsících intenzivně upozorňuje na utrpení zvířat v laboratořích v rámci iniciativy Za pokusy bez zvířat. “Je ostudné, že necháváme v laboratořích tolik trpět mimo jiných zvířat také opice. Ty mají žít v přírodě a skákat po stromech a ne být spoutávány a tráveny chemickými látkami. Kromě tohoto děsivého utrpení jim připravujeme ještě další v podobě chovu v otřesných podmínkách zemí jako je Mauricius a dlouhého transportu plného stresu. Budeme rádi, když se k nám veřejnost připojí a vyzve mauricijskou vládu a aerolinky, aby tento krutý obchod ukončily. Kromě toho mohou lidé podepsat iniciativu za postupný konec všech pokusů na zvířatech v EU na stránkách www.zapokusybezzvirat.cz,” vysvětluje Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně Svobody zvířat.

Neváhejte se obrátit na Barboru Bartuškovou Večlovou, tel: 604 604 372, e-mail: barbora.bartuskova.veclova@svobodazvirat.cz.

Více informací: www.svobodazvirat.cz
Odkazy:
1.
Report Evropské komise https://ec.europa.eu/environment/chemicals/lab_animals/reports_en.htm 

Projekt Společně za Evropu bez pokusů na zvířatech podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP aNorska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko aNorsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.