Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Lucembursko je desátou evropskou zemí, která zakázala kožešinové farmy

Lucembursko se v červnu stalo desátou evropskou zemí, která zakázala kožešinové farmy. Byl schválen nový progresivní zákon na ochranu zvířat, navržený v roce 2016 ministrem zemědělství Fernandem Etgenem. Jeho součástí je i zákaz kožešinových farem.

Zákon na ochranu zvířat vstoupí v účinnost v říjnu 2018. V Lucembursku v současnosti není žádná kožešinová farma, zákon tak bude především bránit budování nových norkových farem. Veškeré informace o novém zákoně jsou dostupné na internetovém portálu https://deiereschutzgesetz.lu/.

Nový zákon na ochranu zvířat je založen na předpokladu, že zvířata, „nejsou lidmi, ale jsou živé vnímající bytosti a je vědecky dokázáno, že jejich nervová soustava jim umožňuje cítit bolest a zakoušet další emoce“, včetně „utrpení a trýzně“.

Lucemburský ministr zemědělství, Fernand Etgen, představil návrh nového zákona, jehož účelem bylo „zaručit důstojnost, ochranu života, bezpečnost a dobré životní podmínky zvířat“, v květnu 2016. Ministr Etgen uvedl: „Vzhledem k novým vědeckým poznatkům o zvířatech a změnám v pohledu společnosti na zvířata si legislativa ohledně životních pohody zvířat žádá zásadní reformy“.

Rada vlády Lucemburska deklaruje: „Zvířata už nejsou považována za věci, ale za živé bytosti obdařené vnímáním, kterým náleží určitá práva.“

Lucembursko je desátou evropskou zemí, která se rozhodla postavit kruté zacházení se zvířaty na kožešinových farmách mimo zákon. Přečtěte si víc o zákazech kožešinových chovů