V případě nálezu zraněného zvířete se obraťte na orgány veterinární správy, odbory životního prostředí krajských úřadů a obcí a orgány policie.
V případě nálezu zraněného volně žijícího zvířete (handicapovaného zvířete) je třeba se obrátit na nejbližší záchrannou stanici pro handivapovaná zvířata (seznam stanic) nebo kontaktovat přímo ústředí Českého svazu ochránců přírody, případně blížkou zoologickou zahradu.
Pomoci vám může i tento leták od České společnosti ornitologického.
Nikdo nesmí zvíře opustit a úmyslem se ho zbavit nebo je vyhnat. Jedná se o porušení zákona na ochranu zvířat. Opuštěné zvíře si nálezce nemůže ponechat, je povinen odevzdat je obci, na jejímž území k nálezu došlo. V případě opuštěných zvířat zaniklo vlastnické právo původního chovatele okamžikem opuštění zvířete a vzniklo vlastnické právo obce. Nalezené zvíře je tedy nutné odevzdat na obecním úřadě nebo je předat obecního útulku. Obecní úřad má povinnost se o zvíře postarat. Utracení opuštěných zvířat po určité době, např. po uplynutí karantény, zákon nedovoluje, nejde-li o zákonem stanovený důvod k usmrcení.
Podezření na týrání zvířat se ohlašuje na příslušnou veterinární správu, na obecní (obvodní, městský) úřad (odbor životního prostředí) či - zejména v akutním případě - na Policii ČR. Kontakty na jednotlivé veterinární správy naleznete zde.
Oznámení můžete podat nejen písemně, ale i ústně. Je lepší, když uvedete své jméno a kontakt; mimo jiné se tak můžete dovědět, jak se daný případ vyvíjí. Úřady jsou však povinny zabývat se i anonymním oznámením.
K oznámení týrání zvířat také můžete použít tento formulář.
Zároveň můžete na Policii ČŘ podat trestní oznámení.
Pes je společenské zvíře a není pro něj vhodné být doma celý den sám. Ačkoli by se mohlo jednat o týrání, orgány ochrany zvířat tuto situaci jako porušení zákona neposoudí. Můžete se obrátit na krajskou veterinární správu, která je povinna provést kontrolu, ale pokud pes není např. podvyživený nebo bitý, k žádné nápravě nedojde.
Snažte se raději domluvit se sousedem, je možné, že o problému vůbec neví. Pokud na vaše stížnosti nereaguje, obraťte se na domovní správu. Pokud je situace neúnosná, je také možné podat stížnost u obecního úřadu, na hygienické stanici či zavolat policii.
Propagace týrání zvířat je trestná, jedná se o porušení zákona na ochranu zvířat. Stránku (nebo osobu, která ji provozuje) nahlašte Facebooku. Dále se obraťte na Policii. Přímo k účelu oznamování kriminální trestné činnosti v síti internet byl zřízen oznamovací formulář, který naleznete zde. My jako organizace nemáme k řešení těchto případů žádné pravomoci.