Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Premiér se sešel se zastánci cirkusů bez divokých druhů zvířat

Tisková zpráva Svobody zvířat, Praha 13. 1. 2020

Zastánci cirkusů bez divokých druhů zvířat se dnes setkali s premiérem Andrejem Babišem. Zástupci z organizace Svoboda zvířat, v doprovodu veterinární lékařky a bývalé inspektorky Krajské veterinární správy, která v minulosti cirkusy kontrolovala, přišli s premiérem diskutovat o tom, jak může Česká republika ochránit volně žijící druhy zvířat před zneužíváním v cirkusech. Schůzku zhodnotili jako produktivní. „Odcházíme ze schůzky se zárukou, že Česká republika skutečně začne chránit volně žijící druhy zvířat před zneužíváním v cirkusech,“ uvedla Anna Bernátková ze Svobody zvířat.

Premiér Andrej Babiš ke schůzce uvedl: „Na dalším poslaneckém klubu hnutí to s kolegy probereme. Osobně ale souhlasím s variantou postupného zastavení chovu a drezúrování exotických, volně žijících druhů zvířat v cirkusech. To není nic proti cirkusům, ty pojedou samozřejmě dál, ale postupně jen se zvířaty domestikovanými.

Zástupci Svobody zvířat předali premiéru Babišovi podpisy pod Výzvu za zastavení zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech v ČR, kterou během několika měsíců podepsalo 18.856 tisíc lidí. Na schůzce mu také společně s veterinární lékařkou Radkou Kabrhelovou shrnuli hlavní argumenty pro účinnější ochranu volně žijících druhů zvířat před zneužíváním v cirkusech a uvedli i řadu nedávných pochybení českých cirkusů. Zmínili, že i občané České republiky jsou pro změnu legislativy, jak ostatně ukázal reprezentativní průzkum veřejného mínění od agentury Focus ze září 2018, ve kterém rozšíření zákazu využívání zvířat v cirkusech na alespoň všechny volně žijící (divoké) druhy zvířat podpořilo 74 % respondentů.[1]

Svoboda zvířat po premiérovi požadovala, aby vyslyšel nejen názory řady odborníků, ale i občany, kteří ho svým podpisem pod jemu adresovanou výzvu vyzývají, aby se zasadil o zastavení zneužívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech. Vládní novela, jíž se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, prošla v prosinci prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Zatím navrhuje mj. zákaz drezury a vystupování nově narozených slonů a delfínovitých a kromě toho předpokládá zavedení licencí pro veřejná vystoupení s vybranými druhy šelem a jejich rozmnožování za účelem veřejného vystoupení. Svoboda zvířat ale považuje tuto regulaci jako nedostatečnou ochranu volně žijících (tzv. divokých) druhů zvířat před zneužíváním v cirkusech a usiluje o změnu vládní novely. Postoj Svobody zvířat nedávno podpořila také Česká asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad, jejíž stanovisko k problematice chovu a drezúry volně žijících druhů zvířat v cirkusech podpořila svým podpisem také řada odborníků.

Svoboda zvířat nyní usiluje o to, aby byl v rámci druhého čtení předložen k vládní novele zákona pozměňovací návrh, který by zcela jasně a úplně odmítl využívání všech volně žijících druhů zvířat v cirkusech. Svoboda zvířat představila premiérovi kompromisní pozměňovací návrh, který by postupně vedl k úplnému zastavení zneužívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech a to tak, aby se na změnu mohly připravit i samotné cirkusy. Tento návrh by se týkal nově narozených jedinců, což je praxe, která byla úspěšně vyzkoušena vládní novelou z roku 2004, podle které není již možné drezurovat např. nově narozené jedince žiraf či primátů.

Více informací najdete na: www.cirkusybezzvirat.cz, www.svobodazvirat.cz
Kontaktní osoba: Anna Bernátková, 737 535 344, anna.bernatkova@svobodazvirat.cz; Daniela Petržilková, 720 497 700, daniela.petrzilkova@svobodazvirat.cz

_____________

[1] Tisková zpráva: www.cirkusybezzvirat.cz/pro-media-detail/21