Tisková zpráva 9. 8. 2022
Nezisková organizace Svoboda zvířat dnes na svých sociálních sítích zveřejnila nové osvětové video ke kampani Za pokusy bez zvířat. Jeho ideu převzalo dalších 11 evropských neziskových organizací. Internet tak zaplavila vlna videí, v nichž zvířata vypráví o pekle, kterým si musela projít ve jménu vědy. Hlasy zvířatům propůjčily známé osobnosti Jan Musil, Patricia Pagáčová a Martina Pártlová. Kampaň je součástí Evropské občanské iniciativy Za pokusy Bez zvířat, která má za cíl ukončit pokusy na zvířatech v EU. Pokud iniciativa získá více než 1 milion ověřených podpisů občanů EU, Evropská komise bude muset problematiku pokusů na zvířatech řešit.
Po kampaňovém spotu A jak zareagujete na utrpení zvířat Vy?, které za den zhlédlo více než milion diváků, Svoboda zvířat ukazuje testování na zvířatech tentokrát z pohledu samotných zvířat. Pokusná zvířata, kterých se testování přímo dotýká, nemají žádné slovo ani právo se vyjádřit. Co by však řekla, kdyby mohla?
„Maminku jsem nikdy nepoznala, jen si pamatuju, že vedle mě v kleci byla moje sestřička. Chtěla jsem se k ní podhrabat, ale nešlo to. Jeden den jsem se probudila a bylo ticho. Ležela nehybně v kleci. A pak ji odnesli. Nekvikla ani na rozloučenou. Strašně mi chybí,“ takto srdceryvně popisuje své pocity prasátko, kterému svůj hlas propůjčila Martina Pártlová. “Já jsem se z pekla laboratoří dostala, ale moje rodina, přátelé a miliony ostatních tam pořád jsou,“ dodává smutně na závěr.
Pokusy na svém těle přežila i bíglice, kterou nadabovala Patricia Pagáčová a vyděšený králík, který neslyší na jedno ucho, vypráví svůj příběh hlasem Honzy Musila.
Za ideou přiblížení kruté každodenní reality pokusných zvířat jejich očima stojí specialistka online komunikace Jolana Haismanová: “Každý z nás si určitě dokáže vybavit nějakého zvířecího kamaráda, který nám byl blízký a znali jsme jeho osobnost. Co by nám asi náš milovaný pes, kočka nebo králík řekli, kdyby museli vydržet bolestivé pokusy na svém těle? Laboratoře jsou plné takových nevinných bytostí, které ale nikdo neposlouchá. A proto si myslím, že je čas to změnit.”
Na konci videa zvířata prosí lidi o pomoc: “Postavte se za nás. Postavte se za pokusy bez zvířat!”
Evropské organizace bojují o každý podpis
Do konce Evropské občanské iniciativy zbývá pouhých 23 dní, neziskové organizace z celé Evropy proto bijí na poplach: „Toto je jedinečná šance, jak docílit ukončení pokusů na zvířatech v celé Evropě. Potřebujeme získat ještě alespoň 300 000 podpisů, abychom zajistili, že po odečtění duplicitních a neplatných podpisů jich bude opravdu 1 milion,“ říká předsedkyně Svobody zvířat Barbora Bartušková Večlová.
Jen v Evropě bylo v roce 2019 k pokusům zneužito přes 10,5 milionů zvířat. Pokusy se provádí nejčastěji na ptácích, myších, potkanech, rybách, ale často i na psech, prasatech, opicích nebo koních. Alarmující je, že počet pokusných zvířat meziročně neklesá, i přesto že existuje široká škála alternativních metod jako jsou tkáňové modely (např. uměle vypěstovaná lidská kůže, oční rohovka nebo střevo), orgány na čipu či organoidy (miniaturní modely orgánů). Tyto metody navíc přináší přesnější a rychlejší výsledky.
I přes evropský zákaz platný od roku 2013 nadále probíhá testování kosmetiky kvůli nařízení REACH. To totiž umožňuje nadále testovat látky, se kterými přijdou do styku pracovníci ve výrobě či které mohou ohrozit životní prostředí. Podepsat iniciativu můžete zde. K podpisu je nezbytné přiložit číslo svého občanského průkazu, což je požadavek EU pro ověření platnosti podpisu.
Poznámky pro editory
Kontakt pro média:
Barbora Bartušková Večlová, tel: 604 604 372, e-mail: barbora.bartuskova.veclova@svobodazvirat.cz
Celé video můžete zhlédnout zde: https://www.instagram.com/p/ChB-GswDdDm/
Fotografie ve vysokém rozlišení ke stažení zde: https://drive.google.com/drive/folders/1WM3XZ-6wPU-Chmpo_cVn44wBGjXmwo-t?usp=sharing