Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Program Obchod bez kožešin vítá mezinárodně uznávanou sportovní značku adidas

Tisková zpráva Svobody zvířat, Praha 17. 2. 2021
Gigant na trhu se sportovním oblečením adidas dnes oznámil, že se zaváže k budoucnosti bez kožešin a připojí se k celosvětovému programu Obchod bez kožešin (Fur Free Retailer). I když adidas v současné době neprodává výrobky z pravých kožešin, dnešní závazek trvale se jich vzdát ukazuje, že značka jasně podporuje životní pohodu zvířat.

Jako jedna z největších značek sportovního oblečení na světě udává adidas směr dalším značkám k přechodu na alternativy ohleduplné vůči zvířatům. Organizace Svoboda zvířat společně s Aliancí za módu bez kožešin (Fur Free Alliance) s potěšením vítá adidas jako tisící pětistou oděvní společnost, která se zapojila do programu Obchod bez kožešin a ukazuje tak ohleduplnost vůči zvířatům.

“Ve všech oblastech svého sortimentu výrobků, i napříč celým svým obchodním provozem razí adidas téma udržitelnosti. Od roku 2018 používáme výhradně udržitelnější bavlnu, od roku 2024 budeme používat pouze recyklovaný polyester a tento rok uvedeme na trh první běžeckou botu, která bude znovu zpracovatelná. Stejně tak vzrůstá počet veganských výrobků nesoucích značku se třemi pruhy. Například populární klasické tenisky Stan Smith a Superstar jsou od minulého roku dostupné ve veganském provedení. Trvalé zřeknutí se kožešin zdůrazňuje náš závazek hledat a rozšiřovat inovace z udržitelných materiálů,“ říká Frank Henke, vedoucí místopředseda oddělení udržitelnosti ve firmě adidas.

„Připojením se k programu Obchod bez kožešin se adidas zavazuje k budoucnosti bez kožešin. Jsme obzvláště potěšeni tím, že adidas pokračuje v rozšiřování sortimentu veganských výrobků. Přechod na stále více alternativ bez zvířat je tou nejlepší cestou, jak v dlouhodobém měřítku zabránit utrpení zvířat,“ prohlašuje Thomas Pietsch, specialista na divoká zvířata a kožešinovou problematiku z organizace FOUR PAWS.

„Nadšeně vítáme Adidas jako tisíc pětistou značku, která se zapojila do našeho programu Obchod bez kožešin. Nejen že je tento závazek k politice bez kožešin projevem soucitu, ale je také pokrokový. Dnešní spotřebitelé podporují módní značky, které se zajímají o zvířata a životní prostředí, a krok značky adidas kupředu směrem k udržitelným materiálům ji dělá v tomto ohledu hybnou silou,“ tvrdí Brigit Oele, programová manažerka Aliance pro módu bez kožešin.

Závazek adidasu je významným milníkem v historii Obchodu bez kožešin, který běží ve více než 25 zemích po celém světě, a navazuje na bezkožešinovou politiku přijatou světovými módními značkami včetně Prada, Gucci, Zara, H&M a mnohými dalšími.

“Jsme moc rádi, že v Obchodu bez kožešin přibyla další významná značka. Lidé na celém světě se odvracejí od kožešin a chtějí kupovat etické a ekologické výrobky. Bohužel pravou kožešinu je někdy těžké v obchodě poznat a lidé ji tak často mohou koupit i nevědomky, navíc se může stát, že kožešina na výrobku není správně označená[1]. U značek zapojených do Obchodu bez kožešin si spotřebitelé mohou být jisti, že výrobky s kožešinou nekoupí”, říká Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat.

Odmítání kožešin se šíří po celém světě, tak jak narůstají obavy o ohleduplné zacházení se zvířaty. V posledních letech více než tucet evropských zemí, včetně Norska, Belgie a Nizozemska, zavedlo zákaz kožešinových farem. Americký stát Kalifornie zakázal dokonce i prodej kožešin. V České republice platí zákaz kožešinových farem od roku 2019.

Obchod bez kožešin
Program Obchod bez kožešin je celosvětová iniciativa, která funguje ve více než 25 zemích a spojuje bezkožešinové obchody se spotřebiteli, kteří mají zájem o etické výrobky. Obchod bez kožešin koordinuje Aliance pro módu bez kožešin, koalice více než 50 organizací na ochranu zvířat po celém světě, které spolupracují s cílem ukončit množení a zabíjení zvířat na kožešiny.

Kontaktní osoba: Barbora Bartušková Večlová, tel. 777 835 651, barbora.bartuskova.veclova@svobodazvirat.cz
Více informací: https://svobodazvirat.cz/obchod-bez-kozesin/
[1] Tisková zpráva Pozor na kožešiny na textiliích! Nejsou řádně značené!
https://svobodazvirat.app.box.com/v/TZZnaceniKozesinCOI052018