Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Projekt Volím pro zvířata poradí, koho volit v zájmu ochrany zvířat

Praha, 11. 8. 2021 – Na sociálních sítích organizací na ochranu zvířat se dnes objevilo video, ve kterém sportovec a zpěvák Ben Cristovao společně s autorkou knih o ekologii a zdravém životním stylu Dewii upozorňují na nový projekt „Volím pro zvířata“. Projekt na svém webu Volimprozvirata.cz představuje před sněmovními volbami dvanáct reformních návrhů vedoucích k posílení ochrany zvířat. Sympatizanti projektu nyní vyzývají kandidující strany a koalice, aby k návrhům poskytly svá stanoviska. Až je dodají, budou si moci voliči na webu otestovat svou shodu se stranami v otázce směřování ochrany zvířat u nás.

Poprvé v historii se spojily čtyři organizace na ochranu zvířat působící v Česku (Compassion in World Farming, Nesehnutí, OBRAZ – Obránci zvířat a Svoboda zvířat) a společně vytvořily dvanáct reformních návrhů, kterými by mohli politici v nadcházejícím funkčním období Poslanecké sněmovny zlepšit životy zvířat. Návrhy se týkají například ukončení hromadné přepravy hospodářských zvířat mimo EU, zákazu klecových chovů a mrzačení zvířat bez znecitlivění, plánu na postupné nahrazení pokusů na zvířatech či reformy stravování v jídelnách veřejných institucí.

Předvolební dotazování jsme společně s organizací Nesehnutí dělali v minulosti opakovaně. Letos jsme se díky Compassion in World Farming a OBRAZ – Obránci zvířat spojili  do ještě většího uskupení, které přímo přichází s 12 reformními návrhy. Ty mají za cíl na základě konkrétní zahraniční inspirace dále posílit ochranu zvířat v Česku. Češi v posledních letech opakovaně ukázali, že jim na ochraně zvířat záleží. Díky tomu se podařilo ukončit například chov zvířat na kožešinu nebo drezuru nově narozených divokých zvířat v cirkusech. A není tedy překvapivé, že se ve volbách budou mnozí rozhodovat i podle toho, jak se jednotlivé strany a koalice k reformním návrhům postaví,říká předsedkyně organizace Svoboda zvířat Barbora Bartušková Večlová.

Organizace oslovily kandidující strany a koalice, které alespoň v jednom z průzkumů uskutečněných v posledních 3 měsících překročily pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. Takovým uskupením zaslaly dotazník s dvanácti návrhy. Nyní se čeká na jejich stanoviska k jednotlivým tématům. Voliči a voličky si na webu projektu mohou dotazník vyplnit také a v září pak zjistí, která strana je jim svým přístupem k ochraně zvířat nejblíže.

Projekt získal podporu i ze strany celebrit a influencerů. Na sociálních sítích se dnes objevilo video, ve kterém Ben Cristovao společně s Dewii rozmlouvají o přístupu společnosti ke zvířatům. Ve videu zaznívá například i to, že se u voleb budou rozhodovat podle toho, jak strana přistupuje k ochraně zvířat. Vyzývají k tomu i další voliče.

Bena trápí třeba přeprava živých zvířat: „Zvířata by se měla nechat v první řadě na pokoji. Neměla by se nikam transportovat, ale když už si naše společnost potřebuje se zvířaty něco dělat, tak ať je během toho netýrá. I při té přepravě… Kolikrát jsou to desítky hodin ve vedrech, bez vody. Strašné peklo,“  hodnotí zpěvák.

Dewii si myslí, že by politici měli usilovat o lepší životy zvířat. „Ochrana zvířat a celkově ochrana přírody je hodnota, která by měla být v každém volebním programu. Každý krok vpřed má smysl,“  říká bloggerka věnující se zdravému a ekologickému životnímu stylu.

Projekt podporují i další známé osobnosti jako zpěvačka a rapperka Sharlota, neteř Jaromíra Jágra a bloggerka Pavlína Jágrová, modelka Jitka Nováčková, herec Václav Neužil nebo moderátorka Katka Říhová. Všichni svým fanouškům doporučují, aby letos volili pro zvířata.

Kontakt: Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně Svobody zvířat, telefon 777 835 651, e-mail: barbora.bartuskova.veclova@svobodazvirat.cz

Svoboda zvířat je celostátní etablovaná nezisková organizace zabývající se ochranou práv zvířat. Vychází z myšlenky, že každý život má svou vlastní neopakovatelnou hodnotu, která není závislá na momentálním hodnocení člověkem. Celá její činnost je založena na myšlence nenásilí a nepřekročení osobní svobody jednotlivce. Kromě osvěty se věnuje připomínkování návrhů zákonů a vyhlášek týkajících se ochrany zvířat, vypracovává z hlediska ochrany zvířat příznivější návrhy, jedná s úřady, zúčastňuje se správních řízení nebo lobbuje. Má za sebou řadu úspěšně ukončených kampaní, v poslední době např. za ukončení chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR (Proti srsti) či za ukončení využívání divokých druhů zvířat v cirkusech (Cirkusy bez zvířat). Momentálně je v přípravné fázi kampaně Za Evropu bez pokusů na zvířatech. www.svobodazvirat.cz

Odkaz na web projektu:
https://volimprozvirata.cz/

Odkaz na video s Benem a Dewii ke stažení a volné publikaci:
https://drive.google.com/file/d/1i_KwJCIlPxC6VRhYNd-RkNom5M_2u7mW/view?usp=sharing

Odkaz na video s Benem a Dewii na Youtube:
https://youtu.be/ISmzUtZhiKc

 Odkaz na video s Benem a Dewii na FB:
https://www.facebook.com/Svobodazvirat/posts/4163509120384376

Fotogalerie z natáčení videa ke stažení a volné publikaci:
https://drive.google.com/drive/folders/1p9uzZAAHyQ1w7MlSjiTYXF0bKseHpwpz?usp=sharing

Společná fotografie zástupců organizací na ochranu zvířat:
https://drive.google.com/drive/folders/17NLWZg-iSC6iE-CGC4KYihPud99aJGhk?usp=sharing