Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

RUMUNŠTÍ POSLANCI A NEZISKOVÉ ORGANIZACE VOLAJÍ PO UKONČENÍ KOŽEŠINOVÝCH FAREM V RUMUNSKU

BUKUREŠŤ, Rumunsko – Rumunští politici a organizace na ochranu zvířat z celé Evropy spojili síly a na setkání kulatého stolu v rumunském parlamentu volali po zákazu kožešinových farem v Rumunsku. Setkání bylo organizováno rumunskou pobočkou organizace Humane Society International, moderátorkou akce byla známá televizní postava Simona Gherghe. Českou republiku zastupovala organizace Svoboda zvířat.

Účastníci akce „Pro Rumunsko bez kožešin“ naléhali na Poslaneckou sněmovnu, aby schválila návrh zákona, který by zakazoval kožešinové farmy v Rumunsku a tím ukončil krutou praxi chovu a zabíjení zvířat, převážně norků a činčil, pro jejich kožešinu. Rumunský Senát hlasoval ve prospěch navrhovaného zákona v prosinci loňského roku, ale konečné rozhodnutí je v rukou Poslanecké sněmovny. Pokud by zákon prošel, Rumunsko by se stalo 20. evropskou zemí, která ukončila provoz kožešinových farem.

Na akci byli přítomni zástupci 13 organizací na ochranu zvířat, které jsou členy aliance Fur Free Alliance, mezinárodní koalice usilující o ukončení kožešinových farem. Návrh zákona byl předložen loni poté, co HSI/Europe zveřejnila šokující tajné záběry odhalující děsivé podmínky na rumunských kožešinových farmách. Poprvé zveřejněné záběry pořízené uvnitř činčilích farem ukazovaly zvířata držená v malých, špinavých klecích. Jejich životní podmínky byly nehumánní, jako tomu na farmách je – tlapy propadávající přes drátěné dno klece, stísněný prostor a smrt po několika měsících v provizorně vytvořených plynových komorách.

Poslanec Gheorghe Pecingină jménem iniciátorů navrhovaného zákazu vyzval k co nejrychlejšímu hlasování v Poslanecké sněmovně. Pecingină řekl: 

„Je načase, aby Rumunsko uzavřelo kožešinové farmy a aby Poslanecká sněmovna následovala příkladu Senátu a hlasovala pro tuto iniciativu. V Rumunsku zůstala jen hrstka takových farem, a to pouze pro dva druhy – činčily a norky americké. Návrh zákona č. 23 /2023 musí projít a Rumunsko se musí připojit k většině členských států Evropské unie, které tuto krutou a zastaralou činnost zakázaly.“

Mezinárodní organizace HSIl/Europe oznámila zahájení propagační kampaně a spuštění petice na podporu zákazu kožešinových farem. Andreea Roseti, ředitelka HSI/Europe pro Rumunsko, uvedla:

„Vyzývám rumunské poslance, aby se z morálního hlediska rozhodli správně a kožešinové farmy zakázali. Nejenže je z morálního hlediska nepřijatelné způsobovat zvířatům utrpení ve jménu módy, ale navíc existuje tolik alternativ k těmto oděvním výrobkům bez kožešin. Podmínky na rumunských kožešinových farmách jsou otřesné, jak dokazují videa, fotografie a svědectví, která loni zveřejnila organizace HSI/Europe.“

 Svoboda zvířat, která byla na akci přizvána jako zástupce pro Českou republiku, zde mluvila o ukončení kožešinových farem v ČR a proč by Rumunsko mělo následovat jejich příkladu. Zástupkyně organizace, Lucie Kittlová, ve svém proslovu uvedla: „Rumunsko má hrdou tradicí v hájení dobrých životních podmínek zvířat a my věříme, že je na čase, aby se Rumunsko postavilo proti krutému a zbytečnému kožešinovému průmyslu.

Na konci akce členové aliance Fur Free Alliance předložili dopis adresovaný předsedovi vlády a členům Poslanecké sněmovny, ve kterém žádali rychlé schválení návrhu zákona zakazujícího kožešinové farmy v Rumunsku. Dopis zdůraznil ochranu zvířat a veřejné zdraví jako hlavní důvody pro takový zákaz a upozornil na pokles popularity a ekonomické hodnoty kožešinového průmyslu v posledních letech.

Začátkem roku 2023 bylo shromážděno více než 1,7 milionu podpisů prostřednictvím evropské občanské iniciativy Fur Free Europe. Iniciativa cílí na Evropskou komisi a požaduje zákaz kožešinových farem a obchodu s kožešinovými výrobky v rámci Evropské Unie.