Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Senát schválil postupný konec drezury divokých druhů zvířat v cirkusech!

Tisková zpráva Svobody zvířat, Praha 13. 11. 2020

Senát dnes schválil novelu zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, která přichází mj. s postupným ukončením drezury divokých (tzv. volně žijících) druhů zvířat v cirkusech. Drezura nebude možná pro nově narozené jedince všech těchto zvířat. Pro novelu hlasovalo 48 senátorů a senátorek, proti bylo 5 a 18 se hlasování zdrželo.

 
V Senátu se o celé novele dlouze debatovalo. Výsledkem bylo rozhodnutí podpořit sněmovní verzi novely a od 1. 1. 2022 zakázat drezuru nově narozených jedinců divokých druhů zvířat v cirkusech. Zároveň už nebude možné, aby cirkusy divoké druhy zvířat dále rozmnožovaly, ani aby je dovážely ze zahraničí. 

Ochranu divokých druhů zvířat podpořili například senátoři MVDr. Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové a Petr Orel, předseda Rady Národní sítě záchranných stanic ČR.

Jsem jednoznačně pro, aby z cirkusů postupně zmizely všechny druhy volně žijících zvířat a zakázal se v těchto zařízeních jejich odchov. Podmínky pro chov těchto druhů v cirkusech, i v těch nejlepších, nemohou naplňovat jejich biologické a etologické potřeby. Jsem toho soudu, že naše současné vědomosti o životě a potřebách divokých zvířat vylučují takovéto jejich využívání, či spíše zneužívání, i z etických a humánních důvodů.“ říká Petr Orel.

Stejně jako skončila obludária, ponižující předvádění lidí s fyzickými anomáliemi, stejně tak se stane minulostí nedůstojné zacházení se zvířaty v cirkusech. A měli bychom to uspíšit, neb zvířata podstupující drezuru a obývající mobilní klece trpí. Provozovatelé cirkusů to sice popírají, ale i široké veřejnosti je čím dál víc jasnější, že do jednadvacátého století cirkusová drezúra divokých zvířat nepatří,” dodává MVDr. Přemysl Rabas.

Organizace na ochranu práv zvířat, Svoboda zvířat, prosazovala ukončení využívání divokých druhů zvířat v cirkusech dlouhodobě. V Poslanecké sněmovně usilovně vyjednávala podporu pro kompromisní verzi novely, která byla dnes Senátem odsouhlasena. Anna Bernátková, koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat, řekla: „Jsme velmi rádi, že Senát vyslyšel názory řady odborníků i veřejnosti a odsouhlasil postupné ukončení využívání divokých druhů zvířat v cirkusech. Svoboda zvířat tuto právní úpravu dlouhodobě prosazovala. Zákon také řeší nekontrolovatelné množení některých druhů šelem v cirkusech i u soukromých chovatelů. Dnešek je velkým úspěchem nejen pro ochranu zvířat, ale i pro všechny občany, kteří změnu po politicích požadovali mnoho let.

Konec divokých druhů zvířat v cirkusech uvítali i odborníci. Česká asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad vydala na začátku roku své stanovisko, ve kterém zákonodárce mj. vyzvala, aby přijali takovou právní úpravu, která by zamezila odchovu a drezuře divokých druhů zvířat v cirkusech.[1] Pod stanovisko se podepsalo na 150 dalších veterinářů, vědců, akademiků a odborných pracovníků.[2]

Prezident asociace, prof. MVDr. Zdeněk Knotek, CSc. Dipl ECZM, k ukončení drezury řekl: “Přijetí změny tohoto zákona je významným krokem na cestě k pochopení a respektování přirozených práv všech obyvatel naší planety. Jedná se o správný krok a věřím, že není poslední.” 

Podle reprezentativního průzkumu veřejného mínění od agentury Focus ze září roku 2018 chce změnu legislativy i většina české veřejnosti. 74 % respondentů si přála zamezit využívání všech divokých druhů zvířat v cirkusech.[3] 

Česká republika se pravděpodobně zařadí mezi 15 evropských států, jako je např. Belgie, Rakousko či Řecko, ve kterých už byla drezura divokých druhů zvířat v cirkusech ukončena. Vystupování divokých druhů zvířat v cirkusech nedávno výrazně omezilo i Slovensko.

Více informací najdete na: www.cirkusybezzvirat.cz , www.svobodazvirat.cz

Kontaktní osoby: Anna Bernátková, 737 535 344, anna.bernatkova@svobodazvirat.cz 


[1] Tisková zpráva České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad: http://vedcihajizvirata.cz/tiskova-zprava-cazwv-praha-13-2-2020/

[2] Stanovisko České asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad: http://vedcihajizvirata.cz

[3] Názory české populace na chov a drezúru zvířat v cirkusech: https://svobodazvirat.app.box.com/s/8xll8bmgbf3yieku66c2i9mvja2dmb91