Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Sir Paul McCartney je znovu a hlasitě slyšet: „Žádné zvíře nesmí trpět kvůli rozmarům lidské krásy!”

Dlouholetý zvířecí spojenec Sir Paul McCartney podporuje Evropskou občanskou iniciativu Za Evropu bez pokusů na zvířatech[1] (Save Cruelty Free Cosmetics) a veřejně se tak vyslovil proti pokusům na zvířatech, stejně jako třeba známý komik Ricky Gervais[2]. Kampaň, kterou v Čechách[3] podpořil Ben Cristovao, Jana Stryková nebo Veronika Čermák Macková tak díky slavným osobnostem získává na síle i v zahraničí. 

Celé McCartneyho prohlášení je následující:

Všichni jsme si mysleli, že boj už dávno skončil, že pokusy na zvířatech kvůli kosmetice v Evropě jsou minulostí, ale opak je bohužel pravdou. Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) nadále požaduje zneužití tisíců králíků, potkanů, ryb a dalších zvířat při testech kosmetických přísad.
To ale můžete zastavit i Vy – žádné zvíře by nemělo trpět kvůli rozmarům lidské krásy! Jste-li občanem EU, přidejte se na www.ZaPokusyBezZvirat.cz[1] a podepište občanskou iniciativu proti pokusům na zvířatech. Vám podepsání petice nepotrvá déle než minutu – ale pomůže zachránit životy zvířat.”

McCartney tak svým milionům fanoušků ukazuje nejen to, že jsou tisíce zvířat stále nuceny vdechovat nebo požívat chemikálie při testech požadovaných Evropskou agenturou pro chemické látky. Poukazuje také na to, že zákaz testování na zvířatech v EU – který inspiroval ke změně legislativy země po celém světě – je v ohrožení kvůli novým požadavkům na pokusy na zvířatech. A to i přestože se jim dá úspěšně vyhnout, neboť testované látky byly bezpečně používány jako přísady už léta. Kromě toho existuje celá řada funkčních metod pokusů bez zvířat, které často přináší přesnější výsledky než testy na zvířatech. 

Složky, jenž podle chemické agentury musí být znovu testovány, jsou prodávány po celém světě. Ovlivňuje to možnost výběru každého z nás – miliony lidí tak v EU přichází o možnost koupit si kosmetiku netestovanou na zvířatech. Proto je důležité, aby se ke kampani[1], kterou v ČR vede Svoboda zvířat, připojilo co nejvíce lidí a podpořilo nejen obrovské množství zvířat, ale také svou možnost volby soucitného světa. 

Kontaktní osoba: Anna Bernátková, tel: 604 603 732, e-mail: anna.bernatkova@svobodazvirat.cz
Více informací: www.svobodazvirat.cz

Poznámky:
[1] Za pokusy bez zvířat https://www.zapokusybezzvirat.cz/ 
[2] Ricky Gervais o pokusech na zvířatech https://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/ricky-gervais-animal-lab-test-experiment-ban-b1889518.html 
[3] Příspěvek – video s osobnostmi https://www.facebook.com/Svobodazvirat/posts/4374673539267932 

Projekt Společně za Evropu bez pokusů na zvířatech podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP aNorska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko aNorsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.