Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Spot se známými modelkami odstartoval kampaň Za Evropu bez kožešin. Chce prosadit ukončení kožešinových farem

V novém videu přední české modelky a influencerky upozorňují na krutost kožešinových farem a apelují na jejich konec. V klipu se představí Anna Šulcová, Andrea Kalousová nebo Karolína Kokešová a připravila jej organizace Svoboda zvířat, která se přidala k evropské občanské iniciativě Za Evropu bez kožešin. Cílem je získat minimálně milion ověřených podpisů v celé Evropě a vyzvat EU k ukončení kožešinových farem a zákazu dovozu a prodeje kožešin. 

video Modelky proti kožešinám

V České republice jsou kožešinové farmy už několik let zakázány, to ale neplatí pro další evropské země. EU navíc nestanovila ani zákaz dovozu a prodeje kožešin do členských zemí. Na situaci poukazuje nové emotivní video organizace Svoboda zvířat, kde známé modelky a influencerky upozorňují na krutost kožešinového businessu a vyzývají k podpisu iniciativy.

V  minutovém spotu se představí známá influencerka Anna Šulcová, modelka Andrea Kalousová, bývalá Miss Global Karolína Kokešová, účastnice reality show Survivor Veronika Přikrylová alias Veve nebo modelka Olga Plojhar Bursíková

“Svět módy je mojí obživou i zálibou již několik let a věřím, že krutost do tohohle světa nepatří. Ráda propůjčím své jméno i dosah pro něco, co má smysl a mnoho lidí to může ovlivnit v jejich přístupu nebo uvědomění si tohohohle problému,” říká Karolína Kokešová.

“Tato kampaň se týká něčeho, s čím jsem ztotožněna už roky. I přesto mě záběry dostaly znovu do kolen. Člověk totiž zapomíná informace, ale těžko zapomene pocit, co v danou chvíli měl. Doufám, že zvuky a záběry z farem vyvolají emoce i v širší veřejnosti a společně budeme moci pomoci.” Doplňuje Veronika Přikrylová alias Veve. 

Zákaz provozování kožešinových farem u nás platí od roku 2019, 82 % Čechů je považuje za přežitek. Extrémní krutost, s jakou jsou zvířata na farmách chována a zabíjena, zvyšuje ve společnosti tlak na ukončení kožešinového businessu. Farmy přitom představují nejen nehumánní zacházení se zvířaty, ale také zdravotní rizika pro lidstvo. Kvůli nehygienickým podmínkám, minimální veterinární péči a nedostatečné genetické diverzitě mají viry na kožešinových farmách ideální podmínky k šíření nemocí a mutacím. To se potvrdilo například na podzim 2020, kdy se na farmách norci nakazili virem covid-19, ten u nich zmutoval a následně přešel zpátky na člověka v nebezpečnější variantě.  

“Připojili jsme se k evropské občanské iniciativě Za Evropu bez kožešin, protože chceme pomoci ukončit kožešinové farmy v celé EU a zakázat dovoz a prodej kožešin. Iniciativa potřebuje získat minimálně 1 milion ověřených podpisů v celé Evropě, aby se Evropská komise začala zabývat změnou legislativy. Kampaň v Evropě potrvá až do května 2023,” vysvětluje vedoucí kampaně Lucie Kittlová. Podpořit inciativu svým podpisem může každý na www.zaevropubezkozesin.cz 

Svoboda zvířat má za sebou mnoho úspěšných kampaní, naposledy prosazovala iniciativu Za pokusy bez zvířat. Loňskou kampaň provázel známý spot, kde plačící Ben Cristovao pozoruje pokusy na zvířatech v laboratořích. Video mělo za jediný den více než 1,2 milionu zhlédnutí a velkou měrou přispělo k úspěchu celé kampaně. Za spot získala organizace a režisér Jakub Jahn ocenění Veřejnosti prospěšný spot na letošních Cenách Fóra Dárců. 

Kontakt pro media
Barbora Pangrácová
PR manager
tel: +420 737 072 093, e-mail: barbora.pangracova@svobodazvirat.cz

Svoboda zvířat
Svoboda zvířat (SZ) je celostátní nezisková organizace pro ochranu zvířat sdružující osoby souznící s jejími cíli. Její vizí je svět, ve kterém žijí zvířata důstojně, přirozeně a bez zbytečného utrpení a kde není jejich hodnota odvozena od užitku pro člověka. SZ se věnuje zejména advokační činnosti, mění legislativu ve prospěch zvířat. V minulosti vedla úspěšné kampaně za konec zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech, za ukončení chovu zvířat na kožešiny v ČR a za postupné ukončení pokusů na zvířatech v EU. Nyní se věnuje především tématu kožešinových farem, usiluje o jejich ukončení a zákaz prodeje kožešin v EU. Dále v rámci SZ v Plzni funguje samostatná Sekce na ochranu koček.