Tisková zpráva Svobody zvířat, 4.3.2022
Dobré zprávy střídají ty příšerné. Situace se mění z hodiny na hodinu. Osmý den války přinesl pro zvířata a jejich opatrovatele obojí.
Útulky a zvířecí azyly v hledáčku bombardérů
„Některé z útulků jsou bombardovány. V prvních dnech války byl zasažen útulek v Gostomelu, kde zemřela některá ze zvířat, ale zařízení nebylo bombardováno přímo. Dnes byl jeden z útulků cílem, protože kolem nich je pouze pole,” píše Olga, spoluzakladatelka organizace UAnimals.
Organizace Běhejme a pomáhejme útulkům informuje, že provozovatelé Útulku Kovcheg byli zastřeleni. Cílem odstřelování byl dokonce dvakrát i útulek Best Friends, kde po zásahu vypukl oheň. Majitelům se povedlo psy vypustit z kotců, ale střely zasáhly i budovu s kočkami. Nyní spousta z nich pobíhá, k smrti vyděšení, v okolí. „Neopustíme je, ale teď se všude kolem nás odstřeluje, nemůžeme vycházet,” svěřují se na svých sociálních sítích majitelé útulku.
Pracovníci zvířecko-právních organizací pomáhají u hranic a dostali se i za hranice Ukrajiny
Polské organizace už před pár dny pronikly za hranice a dováží krmivo a další potřebné věci na smluvené místo. Dokázaly už také převézt několik desítek zvířat do bezpečí za hranice. Dnes ráno jsme dostali informaci z maďarské organizace, že dokázali převézt už 3,5 tuny krmiva do maďarského útulku u hranic s Ukrajinou.
„Nyní je velmi důležité, aby lidé v dobré vůli neprozrazovali na sociálních sítích, kam za hranice evropské organizace posílají svou pomoc, aby se taková místa nestala dalším cílem ruských bombardérů,” upozorňuje Jolana Haismanová ze Svobody zvířat.
Na pomoc vyráží i Češi. Díky databázi dobrovolníků, kterou vytvořila organizace Vegan Fighter, se podařilo najít dodávky na převoz zvířat od moldavsko-ukrajinských hranic, jež organizuje hasičské družstvo z Terezína s kynology z Ústí nad Labem. Pokud bude mise úspěšná, měli by dovézt téměř 60 zvířat. Další stovka psů by měla v nejbližší době dorazit z Kyjeva.
Jak mohou pomoci Češi?
Češi se mohou do pomoci zvířatům z Ukrajiny zapojit finanční podporou. České zvířecí organizace komunikují s těmi ukrajinskými. Finanční pomoc mohou Češi posílat přes www. Darujme.cz skrze organizace Běhejme a pomáhejme útulkům, Svoboda zvířat nebo třeba Psí život. „V projektu na Darujme.cz jsme za Svobodu zvířat vybrali od našich příznivců již přes 4,5 milionu korun a nyní dotahujeme převod darů ukrajinské organizaci UAnimals, která finance dále distribuuje ukrajinským útulkům a dalším zařízením se zvířaty,” doplňuje Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně Svobody zvířat.
Pomáhat mohou i jako dobrovolníci, organizace Vegan Fighter má totiž databázi, kam se lze zapsat, pokud můžete poskytnout zvířatům dočasnou péči, fungovat jako řidič nebo nabídnout jiný typ pomoci.
Svou pomoc můžou Češi směřovat také do materiálních sbírek, ale je důležité nosit jen kvalitní krmení, které se nekazí. Materiální sbírku organizuje například organizace Plná bříška.
Zvířecko-právní organizace také nabádají občany ČR, aby nešířili informace o tom, kam záchranáři dováží krmivo a další potřebné věci v Ukrajině. Tyto informace by totiž mohly posloužit právě ruským bombardérům. Dále prosí veřejnost, aby nejezdila k hranicím na vlastní pěst. Na dodání materiální pomoci je třeba mít prohlídku a potvrzení, že v balíčku není výbušnina. U hranic je teď navíc mnoho záchranářů, humanitárních i zvířecích organizací, které potřebují mít volné silnice. Tyto partyzánské akce by tak mohli zvířatům i lidem uškodit.
Kontaktní osoba: Jolana Haismanová, publicrelations@svobodazvirat.cz, tel. 606 173 297