Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Vláda odmítla řešit norování, ochránci zvířat ukazují utrpení lišek

Tisková zpráva, 13. 06. 2024

Norováním trpí lišky i lovečtí psi a je čas tento způsob lovu ukončit. Ačkoliv téma ve veřejném prostoru vzbuzuje silné emoce, nesouhlasí s ním někteří vládní představitelé. Během svého jednání nakonec vláda možnost ukončit norování nevyužila. Další kolo boje za lišky nastane nyní, protože myslivecký zákon míří do Poslanecké sněmovny.

Norování je extrémně nehumánní způsob lovu lišek, při kterém trpí lišky i lovečtí psi. Do nory je poslán pes a nastává dlouhý a drastický boj na život a na smrt, kdy liška často bojuje o svá mláďata, která v noře má. Po vyhnání z nory liška zemře ranou od myslivce či zakousnutím, pes je roztrhá, nebo je myslivci vezmou do zajetí pro nácvik norování. 

O konec norování se snaží ochránci zvířat spolu s jednotlivými politky i veřejností. V rámci meziresortního připomínkového řízení dala Svoboda zvířat k zákonu připomínky. Ukončení norování požadovalo v připomínkách také pirátské Ministerstvo pro místní rozvoj a hlavní město Praha.

„Jsme rádi, že některým politikům na humánnímu přístupu ke zvířatům záleží a oceňujeme jejich snahu norování ukončit. Zákon nyní míří do Poslanecké sněmovny a nám začíná další část práce. Chceme prosadit, aby se do návrhu zákona dostal pozměňovací návrh ve prospěch lišek,“ vysvětluje Kristýna Cábová z organizace Svoboda zvířat, která vede kampaň Nora patří lišce a zasazuje se o ukončení této praktiky. V rámci kampaně připravila organizace petici, která má za cíl ukázat, že veřejnosti na konci norování záleží. 

Lišky umírají zbytečně drastickou smrtí, aniž by to bylo nutné. Podíl norování na celkovém lovu se stále snižuje, v předloňském roce to bylo už jen necelých 6 % z celkového počtu zabitých lišek. Pro myslivce by tedy ukončení norování nepředstavovalo větší problém. 

„Věříme, že části našich politiků není osud lišek ani loveckých psů lhostejný a budou se spolu s námi o ukončení norování zasazovat i nadále. My budeme stále dělat vše pro to, aby se tento krutý a zbytečný lov stal minulostí,“ dodává Cábová.