Cookie Consent by Free Privacy Policy website
search

Zákon na ochranu zvířat proti týrání prošel prvním čtením ve sněmovně

Tisková zpráva Svobody zvířat, Praha 6. 12. 2019

Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání právě prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Vládní novela, jíž se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, navrhuje mj. zákaz drezury a vystupování nově narozených slonů a delfínovitých. Kromě toho předpokládá  zavedení licencí pro veřejné vystoupení s vybranými druhy šelem a jejich rozmnožování za účelem veřejného vystoupení. Svobodě zvířat ale připadá tato regulace jako nedostatečná ochrana volně žijících (tzv. divokých) druhů zvířat před zneužíváním v cirkusech a usiluje o změnu vládní novely. Podporu našla napříč politickým spektrem, včetně vládních stran. 

“Žijeme v době, kdy už si musíme uvědomit, že přírodu musíme respektovat a ne násilně upravovat k obrazu svému. Jsou prostě zvířata, která nejsou domestikovaná a my nemáme právo je omezovat a měnit jen pro zábavu. Máme mnoho možností, vidět některé druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném prostředí a to buď osobně a nebo zprostředkovaně v různých médiích. Nechme jim tedy svobodu a respektujme je. Já osobně si myslím, že cirkusy kde vystupují zvířata, která mají jakýmkoliv způsobem měněnou a potlačovanou povahu nejsou zábavné a už vůbec ne poučné. Jsem pro cirkusy bez zvířat,” říká Jan Schiller, poslanec za ANO a člen Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny.

“Podporuji úplný zákaz vystupování zvířat v cirkuse. To mělo možná smysl v době, kdy lidi jinde některá zvířata vidět nemohli. Avšak v době mnoha zoologických zahrad, které navíc v posledních letech učinili významný posun v oblasti welfare, přináší chov cirkusových zvířat na minimálním prostoru a jejich převážení v klecích z místa na místo jen jejich zbytečné utrpení. O drezuře ani nemluvě,” říká poslanec za ČSSD Roman Sklenák.

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP09 a členka Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny k tomu řekla: „Pro vztah ke zvířatům musí být důsledně uplatňován princip respektu a soucitu – to je postoj, který TOP 09 dlouhodobě prosazuje. Proto nemůžeme souhlasit s omezováním základních potřeb zvířat pro pobavení návštěvníků cirkusů a podpoříme ukončení této praxe.“

„Rozhodli jsme se, že v případě novely zákona na ochranu zvířat proti týrání nebudeme dělat přitažlivá gesta, která sice přinesou laciné hlasy, ale zvířatům ve výsledku vůbec nijak nepomohou. Proto velmi vítám kompromisní návrh řešící zvířata v cirkusech, protože dle mého názoru má velkou šanci Sněmovnou projít. To je to, co zvířatům ve skutečnosti pomůže,“ dodává místopředesa Zemědělského výboru Radek Holomčík, člen Pirátů.

Zákon na ochranu zvířat proti týrání v současnosti zakazuje využívat v cirkusech nově narozené jedince vybraných druhů volně žijících zvířat, konkrétně primáty, ploutvonožce, kytovce (vyjma delfínovitých), nosorožce, hrochy a žirafy. Podle Svobody zvířat současný návrh zákona v oblasti vystupování volně žijících druhů zvířat v cirkusech prakticky nic nezlepšuje, ale naopak prohlubuje již existující dvojí pohled na ochranu zvířat. Již nyní se po cirkusech vyžadují méně přísné podmínky pro chov volně žijících druhů zvířat.[1] Plánované licence by navíc cirkusům, narozdíl od zájmových chovů, umožnily množit vybrané druhy šelem za účelem veřejného vystoupení. Podle Svobody zvířat jde ale o další privilegium pro cirkusy.

“Stále se tu nechává prostor pro nekontrolovatelné množení šelem. Ne každý jedinec se na drezuru a vystupování hodí. Co se tedy stane s mláďaty, která majitelé cirkusu označí jako pro drezuru nevhodná? Není těžké zjistit, že některé cirkusy se přímo chlubí úspěchy v množení kočkovitých šelem, které pak zřejmě končí u soukromých chovatelů, v tzv. mazlících zookoutcích, či neznámo kde. Přitom není důvod, proč by cirkusy neměly dodržovat stejná pravidla jako chovatelé, kteří veřejná vystoupení neprovádějí,” říká koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat Lucie Hemrová.

Podle Svobody zvířat je navíc navrhované vydávání licencí k veřejným vystoupením se šelmami problematické samo o sobě. “Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že licencování nevede ke zlepšení podmínek zvířat v cirkusech. Naopak systém nebývá v praxi dobře aplikován a zároveň představuje významnou administrativní a finanční zátěž,” dodává Hemrová. To ostatně přiznává i důvodová zpráva k novele zákona, která uvádí, že: “uvedené úkony jsou časově náročné a znamenají pro krajské veterinární správy nemalé finanční náklady zahrnující náklady na cestovné a příslušný podíl mzdových nákladů na provádění úkonů veterinárního dozoru.

Svoboda zvířat proto usiluje o to, aby byl v rámci druhého čtení předložen pozměňovací návrh, který by zcela jasně a úplně odmítl využívání všech volně žijících druhů zvířat v cirkusech. Ostatně na konci října Svoboda zvířat v Poslanecké sněmovně uspořádala pod záštitou Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny seminář s názvem Využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech.[2] Na semináři se většina odborníků shodla, že je navržená novela zákona na ochranu zvířat proti týrání nedostačující.[3] Novelou zákona na ochranu zvířat proti týrání se v následujících týdnech bude zabývat Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny a Výbor pro životní prostředí. Druhé čtení bude na programu zasedání Poslanecké sněmovny až po Novém roce.

Také občané České republiky jsou pro změnu legislativy. Ukazuje to reprezentativní průzkum veřejného mínění od agentury Focus ze září loňského roku, ve kterém rozšíření zákazu využívání zvířat v cirkusech na alespoň všechny volně žijící (divoké) druhy zvířat podpořilo 74 % respondentů.[4] Nevyužívání divokých druhů zvířat v cirkusech je celosvětový trend. Jen v Evropě jej postavilo mimo zákon již 15 evropských států, mezi nimi např. Belgie, Estonsko, Norsko, Rakousko nebo Řecko.

Více informací najdete na: www.cirkusybezzvirat.cz, www.svobodazvirat.cz
Kontaktní osoby: Lucie Hemrová, 720 415 887, lucie.hemrova@svobodazvirat.cz; Anna Bernátková, 737 535 344, anna.bernatkova@svobodazvirat.cz

___________________________

[1] Tisková zpráva: www.cirkusybezzvirat.cz/pro-media-detail/20

[2] Záznam poslaneckého semináře: www.youtube.com/watch?v=nOx-JeLO3XM&feature=youtu.be

[3] Tisková zpráva: www.cirkusybezzvirat.cz/pro-media-detail/41

[4] Tisková zpráva: www.cirkusybezzvirat.cz/pro-media-detail/21